Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa rakety při západu slunce

Uznání: James W. Young ( TMO, JPL, NASA) Used With Permission

K tomuto skvělému snímku stopy rakety, která se svíjí a je unášena večerní oblohou přispělo jak jasné světlo zapadajícího slunka, tak bledá zář vycházejícího Měsíce. Digitální snímek byl pořízen teleobjektivem 19. září, čtyři dny před podzimní rovnodenností, při pohledu na západ z observatoře Table Mountain Observatory nedaleko Wrightwood v Kalifornii v USA. Raketová střela na tuhé pohonné hmoty Minuteman III byla daleko od místa, kde byl zachycen tento snímek. Byla vypuštěna ze základny Vandenberg Airforce Base a svůj zkušební náklad nesla tisíce mil přes Tichý oceán. Červenooranžová barva od zapadajícího Slunce se u vrcholu stopy rakety dramaticky zesiluje, ale pod úrovní západu slunce úplně vespod stopy je slabě ozářena od východu téměř úplňkem. Jasný difuzní mrak nahoře, který je stále vystaven plnému slunečnímu svitu, je výsledkem oddělení raketových stupňů a je obklopen duhou, která pravděpodobně vznikla na výškových krystalcích ledu, které vznikly ve stopě zplodin hoření. Astronom James Young poznamenal, že mračno nabylo vzhled bílé holubice, která letí napříč oblohou zprava doleva.

Štítky: Rocket trail, Minuteman III


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

První astrofotografie

Jupiter a věřím že tam jsou i Europa a Ganymed

Další informace »