Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa rakety při západu slunce

Uznání: James W. Young ( TMO, JPL, NASA) Used With Permission

K tomuto skvělému snímku stopy rakety, která se svíjí a je unášena večerní oblohou přispělo jak jasné světlo zapadajícího slunka, tak bledá zář vycházejícího Měsíce. Digitální snímek byl pořízen teleobjektivem 19. září, čtyři dny před podzimní rovnodenností, při pohledu na západ z observatoře Table Mountain Observatory nedaleko Wrightwood v Kalifornii v USA. Raketová střela na tuhé pohonné hmoty Minuteman III byla daleko od místa, kde byl zachycen tento snímek. Byla vypuštěna ze základny Vandenberg Airforce Base a svůj zkušební náklad nesla tisíce mil přes Tichý oceán. Červenooranžová barva od zapadajícího Slunce se u vrcholu stopy rakety dramaticky zesiluje, ale pod úrovní západu slunce úplně vespod stopy je slabě ozářena od východu téměř úplňkem. Jasný difuzní mrak nahoře, který je stále vystaven plnému slunečnímu svitu, je výsledkem oddělení raketových stupňů a je obklopen duhou, která pravděpodobně vznikla na výškových krystalcích ledu, které vznikly ve stopě zplodin hoření. Astronom James Young poznamenal, že mračno nabylo vzhled bílé holubice, která letí napříč oblohou zprava doleva.

Štítky: Rocket trail, Minuteman III


17. vesmírný týden 2019

17. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 22. 4. do 28. 4. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je vidět Mars, ráno Jupiter a Saturn. Přechod Ganymeda a jeho stínu nastává v úterý 23. dubna nad ránem. Skvrny na Slunci opět mizí. Na ISS dorazila zásobovací loď Cygnus. Další společnost testuje motorické přistání se znovupoužitelnou raketou. Test Crew Dragonu skončil havárií. Před 50 lety spadly meteority v Irsku i do obchodního centra a před 245 lety se narodil Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M 45

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2019 obdržel snímek „M 45“, jehož autorem je Pavel Uhrin   Subaru … nu nejsme sice nyní v automobilovém průmyslu, ale japonské Subaru opravdu představuje šest hvězdiček, které se dostaly do loga známé automobilky. Ovšem i japonský

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdy v Čerčanech

Čerčany a časosběr foto 60 minut.

Další informace »