Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa rakety při západu slunce

Uznání: James W. Young ( TMO, JPL, NASA) Used With Permission

K tomuto skvělému snímku stopy rakety, která se svíjí a je unášena večerní oblohou přispělo jak jasné světlo zapadajícího slunka, tak bledá zář vycházejícího Měsíce. Digitální snímek byl pořízen teleobjektivem 19. září, čtyři dny před podzimní rovnodenností, při pohledu na západ z observatoře Table Mountain Observatory nedaleko Wrightwood v Kalifornii v USA. Raketová střela na tuhé pohonné hmoty Minuteman III byla daleko od místa, kde byl zachycen tento snímek. Byla vypuštěna ze základny Vandenberg Airforce Base a svůj zkušební náklad nesla tisíce mil přes Tichý oceán. Červenooranžová barva od zapadajícího Slunce se u vrcholu stopy rakety dramaticky zesiluje, ale pod úrovní západu slunce úplně vespod stopy je slabě ozářena od východu téměř úplňkem. Jasný difuzní mrak nahoře, který je stále vystaven plnému slunečnímu svitu, je výsledkem oddělení raketových stupňů a je obklopen duhou, která pravděpodobně vznikla na výškových krystalcích ledu, které vznikly ve stopě zplodin hoření. Astronom James Young poznamenal, že mračno nabylo vzhled bílé holubice, která letí napříč oblohou zprava doleva.

Štítky: Rocket trail, Minuteman III


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mliečna cesta, Jupiter, Venuša a Saturn počas nautického súmraku nad Slanskými vrchmi.

Mliečna cesta, Jupiter, Venuša a Saturn počas nautického súmraku nad Slanskými vrchmi.

Další informace »