Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa rakety při západu slunce

Uznání: James W. Young ( TMO, JPL, NASA) Used With Permission

K tomuto skvělému snímku stopy rakety, která se svíjí a je unášena večerní oblohou přispělo jak jasné světlo zapadajícího slunka, tak bledá zář vycházejícího Měsíce. Digitální snímek byl pořízen teleobjektivem 19. září, čtyři dny před podzimní rovnodenností, při pohledu na západ z observatoře Table Mountain Observatory nedaleko Wrightwood v Kalifornii v USA. Raketová střela na tuhé pohonné hmoty Minuteman III byla daleko od místa, kde byl zachycen tento snímek. Byla vypuštěna ze základny Vandenberg Airforce Base a svůj zkušební náklad nesla tisíce mil přes Tichý oceán. Červenooranžová barva od zapadajícího Slunce se u vrcholu stopy rakety dramaticky zesiluje, ale pod úrovní západu slunce úplně vespod stopy je slabě ozářena od východu téměř úplňkem. Jasný difuzní mrak nahoře, který je stále vystaven plnému slunečnímu svitu, je výsledkem oddělení raketových stupňů a je obklopen duhou, která pravděpodobně vznikla na výškových krystalcích ledu, které vznikly ve stopě zplodin hoření. Astronom James Young poznamenal, že mračno nabylo vzhled bílé holubice, která letí napříč oblohou zprava doleva.

Štítky: Rocket trail, Minuteman III


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází nad obzor

Další informace »