Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa rakety při západu slunce

Uznání: James W. Young ( TMO, JPL, NASA) Used With Permission

K tomuto skvělému snímku stopy rakety, která se svíjí a je unášena večerní oblohou přispělo jak jasné světlo zapadajícího slunka, tak bledá zář vycházejícího Měsíce. Digitální snímek byl pořízen teleobjektivem 19. září, čtyři dny před podzimní rovnodenností, při pohledu na západ z observatoře Table Mountain Observatory nedaleko Wrightwood v Kalifornii v USA. Raketová střela na tuhé pohonné hmoty Minuteman III byla daleko od místa, kde byl zachycen tento snímek. Byla vypuštěna ze základny Vandenberg Airforce Base a svůj zkušební náklad nesla tisíce mil přes Tichý oceán. Červenooranžová barva od zapadajícího Slunce se u vrcholu stopy rakety dramaticky zesiluje, ale pod úrovní západu slunce úplně vespod stopy je slabě ozářena od východu téměř úplňkem. Jasný difuzní mrak nahoře, který je stále vystaven plnému slunečnímu svitu, je výsledkem oddělení raketových stupňů a je obklopen duhou, která pravděpodobně vznikla na výškových krystalcích ledu, které vznikly ve stopě zplodin hoření. Astronom James Young poznamenal, že mračno nabylo vzhled bílé holubice, která letí napříč oblohou zprava doleva.

Štítky: Rocket trail, Minuteman III


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »