Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Létat si tak volně ve vesmíru

Uznání: STS 41-B Crew, NASA

Jaké by to tak mohlo být, volně si létat nad pozemskými moři a mračnami? První zkušenost z takové "vesmírné procházky bez upoutání" podstoupili v roce 1984 astronauté NASA Bruce McCandless a Robert Stewart při výpravě raketoplánu 41-B. McCandless na snímku nahoře používal při pohybu uvnitř i vně nákladového prostoru raketoplánu manévrovací jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit). MMU využívá výtrysků dusíku a byla využita jak pro vypouštění, tak pro zachycení družic. Na Zemi MMU váží přes 140 kilogramů, ale jako nakonec všechno ve vesmíru, neváží nic. Jednotku MMU nahradila v roce 2001 pohonná jednotka umístěná na zádech SAFER.

Štítky: Space walk, MMU, Fly free


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a letoun

Měíc a letoun

Další informace »