Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Mount Blankem

Uznání a copyright: Marc Sylvestre (Universia)

Už jste někdy viděli pás naší Mléčné dráhy? Asi jste jej nikdy neviděli takto, a ani jste nemohli. Za jasné oblohy je z tmavých míst ve správnou dobu vidět napříč oblohou slabý pás světla. Tento pás je disk naší spirální galaxie. Jelikož se nacházíme uvnitř tohoto disku, tak se nám zdá, že pás obepíná Zemi. Nádherný snímek nahoře je ovšem tak trochu digitální trik. První záběr byl pořízen v červnu 2000 kamerou, která vyrovnává rotaci Země, takže se zdá, že hvězdy stojí. To umožňuje dlouhé expozice z nichž může vystoupit velké množství podrobností na na hvězdném pozadí. Později byl po východu Měsíce ze stejného místa pořízen mnohem kratší záběr, který zachytil podrobnosti Mount Blanku, nejvyšší hory v Západní Evropě. Odrazy ve vodě byly později digitálně zvýrazněny.

Štítky: Mléčná dráha, Mt. Blanc


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

První astrofotografie

Jupiter a věřím že tam jsou i Europa a Ganymed

Další informace »