Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Mount Blankem

Uznání a copyright: Marc Sylvestre (Universia)

Už jste někdy viděli pás naší Mléčné dráhy? Asi jste jej nikdy neviděli takto, a ani jste nemohli. Za jasné oblohy je z tmavých míst ve správnou dobu vidět napříč oblohou slabý pás světla. Tento pás je disk naší spirální galaxie. Jelikož se nacházíme uvnitř tohoto disku, tak se nám zdá, že pás obepíná Zemi. Nádherný snímek nahoře je ovšem tak trochu digitální trik. První záběr byl pořízen v červnu 2000 kamerou, která vyrovnává rotaci Země, takže se zdá, že hvězdy stojí. To umožňuje dlouhé expozice z nichž může vystoupit velké množství podrobností na na hvězdném pozadí. Později byl po východu Měsíce ze stejného místa pořízen mnohem kratší záběr, který zachytil podrobnosti Mount Blanku, nejvyšší hory v Západní Evropě. Odrazy ve vodě byly později digitálně zvýrazněny.

Štítky: Mléčná dráha, Mt. Blanc


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mliečna cesta, Jupiter, Venuša a Saturn počas nautického súmraku nad Slanskými vrchmi.

Mliečna cesta, Jupiter, Venuša a Saturn počas nautického súmraku nad Slanskými vrchmi.

Další informace »