Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Mount Blankem

Uznání a copyright: Marc Sylvestre (Universia)

Už jste někdy viděli pás naší Mléčné dráhy? Asi jste jej nikdy neviděli takto, a ani jste nemohli. Za jasné oblohy je z tmavých míst ve správnou dobu vidět napříč oblohou slabý pás světla. Tento pás je disk naší spirální galaxie. Jelikož se nacházíme uvnitř tohoto disku, tak se nám zdá, že pás obepíná Zemi. Nádherný snímek nahoře je ovšem tak trochu digitální trik. První záběr byl pořízen v červnu 2000 kamerou, která vyrovnává rotaci Země, takže se zdá, že hvězdy stojí. To umožňuje dlouhé expozice z nichž může vystoupit velké množství podrobností na na hvězdném pozadí. Později byl po východu Měsíce ze stejného místa pořízen mnohem kratší záběr, který zachytil podrobnosti Mount Blanku, nejvyšší hory v Západní Evropě. Odrazy ve vodě byly později digitálně zvýrazněny.

Štítky: Mléčná dráha, Mt. Blanc


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází nad obzor

Další informace »