Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Mount Blankem

Uznání a copyright: Marc Sylvestre (Universia)

Už jste někdy viděli pás naší Mléčné dráhy? Asi jste jej nikdy neviděli takto, a ani jste nemohli. Za jasné oblohy je z tmavých míst ve správnou dobu vidět napříč oblohou slabý pás světla. Tento pás je disk naší spirální galaxie. Jelikož se nacházíme uvnitř tohoto disku, tak se nám zdá, že pás obepíná Zemi. Nádherný snímek nahoře je ovšem tak trochu digitální trik. První záběr byl pořízen v červnu 2000 kamerou, která vyrovnává rotaci Země, takže se zdá, že hvězdy stojí. To umožňuje dlouhé expozice z nichž může vystoupit velké množství podrobností na na hvězdném pozadí. Později byl po východu Měsíce ze stejného místa pořízen mnohem kratší záběr, který zachytil podrobnosti Mount Blanku, nejvyšší hory v Západní Evropě. Odrazy ve vodě byly později digitálně zvýrazněny.

Štítky: Mléčná dráha, Mt. Blanc


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »