Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Mount Blankem

Uznání a copyright: Marc Sylvestre (Universia)

Už jste někdy viděli pás naší Mléčné dráhy? Asi jste jej nikdy neviděli takto, a ani jste nemohli. Za jasné oblohy je z tmavých míst ve správnou dobu vidět napříč oblohou slabý pás světla. Tento pás je disk naší spirální galaxie. Jelikož se nacházíme uvnitř tohoto disku, tak se nám zdá, že pás obepíná Zemi. Nádherný snímek nahoře je ovšem tak trochu digitální trik. První záběr byl pořízen v červnu 2000 kamerou, která vyrovnává rotaci Země, takže se zdá, že hvězdy stojí. To umožňuje dlouhé expozice z nichž může vystoupit velké množství podrobností na na hvězdném pozadí. Později byl po východu Měsíce ze stejného místa pořízen mnohem kratší záběr, který zachytil podrobnosti Mount Blanku, nejvyšší hory v Západní Evropě. Odrazy ve vodě byly později digitálně zvýrazněny.

Štítky: Mléčná dráha, Mt. Blanc


17. vesmírný týden 2019

17. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 22. 4. do 28. 4. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je vidět Mars, ráno Jupiter a Saturn. Přechod Ganymeda a jeho stínu nastává v úterý 23. dubna nad ránem. Skvrny na Slunci opět mizí. Na ISS dorazila zásobovací loď Cygnus. Další společnost testuje motorické přistání se znovupoužitelnou raketou. Test Crew Dragonu skončil havárií. Před 50 lety spadly meteority v Irsku i do obchodního centra a před 245 lety se narodil Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M 45

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2019 obdržel snímek „M 45“, jehož autorem je Pavel Uhrin   Subaru … nu nejsme sice nyní v automobilovém průmyslu, ale japonské Subaru opravdu představuje šest hvězdiček, které se dostaly do loga známé automobilky. Ovšem i japonský

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdy v Čerčanech

Čerčany a časosběr foto 60 minut.

Další informace »