Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě hodiny před Neptunem

Uznání: Voyager 2, NASA

Tento obrázek zachytila v roce 1989 kosmická sonda Voyager 2 dvě hodiny před největším přiblížením k Neptunu. Poprvé jsou jasně vidět dlouhé, světle zbarvené mraky typu cirrus, které se vznáší vysoko v neptunově atmosféře. Stíny těchto mraků jsou dokonce vidět v nižším patře mračen. Většina atmosféry Neptuna se skládá z vodíku a hélia, které jsou neviditelné. Neptunova modrá barva tudíž pochází z menšího množství atmosférického metanu, který především absorbuje světlo. Na Neptunu jsou nejrychlejší větry v celé Sluneční soustavě, přičemž poryvy dosahují až 2000 kilometrů za hodinu. Spekuluje se, že v podmínkách takových vysokých hustot a teplot, jaké existují pod vrcholky mraků na Uranu a Neptunu, by mohly vznikat diamanty.

Štítky: Neptun, Mračna, Voyager


43. vesmírný týden 2024

43. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 10. do 27. 10. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a trochu ruší pozorování meteorického roje Orionid. Na večerní obloze je slábnoucí kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), druhá kometa C/2024 S1 (ATLAS) se ještě úplně nerozpadla. Brzy po Slunci zapadá večer Venuše, Saturn vrcholí nad jihem a Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce své nejlepší skvrny zatím ukrývá na odvrácené polokouli. Očekáváme návrat Crew Dragonu z ISS (přistání mise Crew-8).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kometka

kometka

Další informace »