Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě hodiny před Neptunem

Uznání: Voyager 2, NASA

Tento obrázek zachytila v roce 1989 kosmická sonda Voyager 2 dvě hodiny před největším přiblížením k Neptunu. Poprvé jsou jasně vidět dlouhé, světle zbarvené mraky typu cirrus, které se vznáší vysoko v neptunově atmosféře. Stíny těchto mraků jsou dokonce vidět v nižším patře mračen. Většina atmosféry Neptuna se skládá z vodíku a hélia, které jsou neviditelné. Neptunova modrá barva tudíž pochází z menšího množství atmosférického metanu, který především absorbuje světlo. Na Neptunu jsou nejrychlejší větry v celé Sluneční soustavě, přičemž poryvy dosahují až 2000 kilometrů za hodinu. Spekuluje se, že v podmínkách takových vysokých hustot a teplot, jaké existují pod vrcholky mraků na Uranu a Neptunu, by mohly vznikat diamanty.

Štítky: Neptun, Mračna, Voyager


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »