Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě hodiny před Neptunem

Uznání: Voyager 2, NASA

Tento obrázek zachytila v roce 1989 kosmická sonda Voyager 2 dvě hodiny před největším přiblížením k Neptunu. Poprvé jsou jasně vidět dlouhé, světle zbarvené mraky typu cirrus, které se vznáší vysoko v neptunově atmosféře. Stíny těchto mraků jsou dokonce vidět v nižším patře mračen. Většina atmosféry Neptuna se skládá z vodíku a hélia, které jsou neviditelné. Neptunova modrá barva tudíž pochází z menšího množství atmosférického metanu, který především absorbuje světlo. Na Neptunu jsou nejrychlejší větry v celé Sluneční soustavě, přičemž poryvy dosahují až 2000 kilometrů za hodinu. Spekuluje se, že v podmínkách takových vysokých hustot a teplot, jaké existují pod vrcholky mraků na Uranu a Neptunu, by mohly vznikat diamanty.

Štítky: Neptun, Mračna, Voyager


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »