Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronaut létající nad Zemí

Uznání: Shuttle Crew STS-64, NASA

Jaké by to bylo volně létat nad pozemskými oceány a mraky? Astronaut Mark Lee to v roce 1994 poznal, když pro NASA zkoušel systém SAFER (Simplified Aid for EVA Rescue). SAFER je pohonná jednotka na zádech, jenž má malé, ručně řízené dusíkové trysky s podporou počítače. Na snímku, Lee poletuje nad nákladovým prostorem raketoplánu Discovery, více jak 200 kilometrů nad Zemí při první kosmické procházce bez upoutání za deset let. Ale Lee nebyl v nebezpečí, raketoplán byl jej mohl zachránit. SAFER je menší než jednotka MMU (Manned Maneuvering Unit) a je navržen jako pojistný systém pro pomoc astronautům v nenadálých případech, kdy by se příliš vzdálili od svého pracoviště vně Mezinárodní kosmické stanice.

Štítky: Raketoplán, Kosmonaut, STS-64


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »