Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Jupitera

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Na plynovém obrovi Jupiteru, který vládne Sluneční soustavě, je každý den zataženo. Na tomto úžasně podrobném snímku ve skutečných barvách, který je částí velké digitálního mozaikového portrétu Jupitera pořízeného sondou Cassini při jejím průletu kolem Jupitera v prosinci 2000, jsou vidět vířící vrcholky mraků. Nejmenší viditelné útvary mají 60 kilometrů. Ve složení Jupitera převládá vodík a mraky obsahují sloučeniny vodíku jako jsou amoniak, sirovodík a dokonce vodu. Je to opravdu obrovská planeta, průměr Jupitera je více jak 11 krát větší než průměr Země a nejmenší bouře viditelné na Cassiniho portrétu Jupitera jsou do velikosti podobné velkým pozemským hurikánům. Sonda Cassini už nyní putuje za Jupiterem a přílet k saturnově soustavě je plánován na červenem 2004.

Štítky: Jupiter, Mračna, Cassini spacecraft


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »