Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Jupitera

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Na plynovém obrovi Jupiteru, který vládne Sluneční soustavě, je každý den zataženo. Na tomto úžasně podrobném snímku ve skutečných barvách, který je částí velké digitálního mozaikového portrétu Jupitera pořízeného sondou Cassini při jejím průletu kolem Jupitera v prosinci 2000, jsou vidět vířící vrcholky mraků. Nejmenší viditelné útvary mají 60 kilometrů. Ve složení Jupitera převládá vodík a mraky obsahují sloučeniny vodíku jako jsou amoniak, sirovodík a dokonce vodu. Je to opravdu obrovská planeta, průměr Jupitera je více jak 11 krát větší než průměr Země a nejmenší bouře viditelné na Cassiniho portrétu Jupitera jsou do velikosti podobné velkým pozemským hurikánům. Sonda Cassini už nyní putuje za Jupiterem a přílet k saturnově soustavě je plánován na červenem 2004.

Štítky: Jupiter, Mračna, Cassini spacecraft


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »