Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře v Oklahomě

Uznání a copyright: Dave Ewoldt (Okarche, Oklahoma)

Stát Oklahoma ve středu Spojených Států je znám svou nádhernou oblohou nad prérií a rozsáhlým otevřeným prostorem, ale zato vůbec ne častými návštěvami severních světel. Ale po intenzivní sluneční aktivitě koncem minulého měsíce přišla polární záře také až dolů na pláně Oklahomy a tak mohl pozorovatel oblohy Dave Ewoldt 29. října kolem 3 hodin ráno středoamerického času asi 40 mil (64 km) severovýchodně od Oklahoma City zachytit toto fotogenické zjevení. Při čekání na polární záři strávil Ewoldt večer fotografováním nočních pohledů na malá města v okolí a přitom nespouštěl z očí sever. Ewoldt říká, "Zrovna jsem se to chystal tuto noc zabalit, když začala podívaná. A když začala, tak to bylo, jakoby někdo otočil vypínačem. Přál bych si, aby to trvalo déle... zdá se, že všechno skončilo asi za 25 minut." Popředí této barevné podívané na tomto úžasném snímku zvýrazňují vodní odrazy, zatímco za obrazem oklahomské polární záře svítí hvězdy Velkého vozu a severní oblohy.

Štítky: Polární záře, Sluneční činnost, Oklahoma


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »