Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře v Oklahomě

Uznání a copyright: Dave Ewoldt (Okarche, Oklahoma)

Stát Oklahoma ve středu Spojených Států je znám svou nádhernou oblohou nad prérií a rozsáhlým otevřeným prostorem, ale zato vůbec ne častými návštěvami severních světel. Ale po intenzivní sluneční aktivitě koncem minulého měsíce přišla polární záře také až dolů na pláně Oklahomy a tak mohl pozorovatel oblohy Dave Ewoldt 29. října kolem 3 hodin ráno středoamerického času asi 40 mil (64 km) severovýchodně od Oklahoma City zachytit toto fotogenické zjevení. Při čekání na polární záři strávil Ewoldt večer fotografováním nočních pohledů na malá města v okolí a přitom nespouštěl z očí sever. Ewoldt říká, "Zrovna jsem se to chystal tuto noc zabalit, když začala podívaná. A když začala, tak to bylo, jakoby někdo otočil vypínačem. Přál bych si, aby to trvalo déle... zdá se, že všechno skončilo asi za 25 minut." Popředí této barevné podívané na tomto úžasném snímku zvýrazňují vodní odrazy, zatímco za obrazem oklahomské polární záře svítí hvězdy Velkého vozu a severní oblohy.

Štítky: Polární záře, Sluneční činnost, Oklahoma


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »