Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře v Oklahomě

Uznání a copyright: Dave Ewoldt (Okarche, Oklahoma)

Stát Oklahoma ve středu Spojených Států je znám svou nádhernou oblohou nad prérií a rozsáhlým otevřeným prostorem, ale zato vůbec ne častými návštěvami severních světel. Ale po intenzivní sluneční aktivitě koncem minulého měsíce přišla polární záře také až dolů na pláně Oklahomy a tak mohl pozorovatel oblohy Dave Ewoldt 29. října kolem 3 hodin ráno středoamerického času asi 40 mil (64 km) severovýchodně od Oklahoma City zachytit toto fotogenické zjevení. Při čekání na polární záři strávil Ewoldt večer fotografováním nočních pohledů na malá města v okolí a přitom nespouštěl z očí sever. Ewoldt říká, "Zrovna jsem se to chystal tuto noc zabalit, když začala podívaná. A když začala, tak to bylo, jakoby někdo otočil vypínačem. Přál bych si, aby to trvalo déle... zdá se, že všechno skončilo asi za 25 minut." Popředí této barevné podívané na tomto úžasném snímku zvýrazňují vodní odrazy, zatímco za obrazem oklahomské polární záře svítí hvězdy Velkého vozu a severní oblohy.

Štítky: Polární záře, Sluneční činnost, Oklahoma


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »