Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Logaritmické spirály Isabel a M51

Uznání: Comparison and M51 image copyright Brian Lula; Hurricane Isabel, courtesy GHCC, NASA

Nepříjemně blízký hurikán Isabela (vlevo) a 30 miliónů světelných let vzdálená galaxie M51 nemají ve skutečnosti mnoho společného. Tak například, Isabela napříč měřila jen stovky mil, zatímco M51 (Vírová galaxie) má asi 50 000 světelných let, což je činí co do měřítka velmi nepodobnými, a to ani nezmiňujeme výrazně jiné fyzikální interakce, které řídí jejich vznik a vývoj. Ale i tak vypadají úžasně podobně, jelikož oba útvary předvádějí jednoduchý a krásný tvar matematické křivky známé jako logaritmická spirála, u níž vzdálenost od středu roste geometricky. Je také známá jako ekviangulární spirála, růstová spirála, Bernoulliho spirála nebo spira mirabilis a už od jejího objevu filosofem 17. století Descartem byli matematici fascinováni bohatými vlastnostmi této křivky. Tento abstraktní tvar se v přírodě překvapivě vyskytuje daleko více, než by naznačovalo výrazné vizuální porovnání nahoře. Logaritmická spirála například také popisuje uspořádání semen slunečnice, tvary mořských lastur a ... květák.

Štítky: Spirální galaxie, M51, Logarithmic spiral, Hurricane, Descartes


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »