Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Logaritmické spirály Isabel a M51

Uznání: Comparison and M51 image copyright Brian Lula; Hurricane Isabel, courtesy GHCC, NASA

Nepříjemně blízký hurikán Isabela (vlevo) a 30 miliónů světelných let vzdálená galaxie M51 nemají ve skutečnosti mnoho společného. Tak například, Isabela napříč měřila jen stovky mil, zatímco M51 (Vírová galaxie) má asi 50 000 světelných let, což je činí co do měřítka velmi nepodobnými, a to ani nezmiňujeme výrazně jiné fyzikální interakce, které řídí jejich vznik a vývoj. Ale i tak vypadají úžasně podobně, jelikož oba útvary předvádějí jednoduchý a krásný tvar matematické křivky známé jako logaritmická spirála, u níž vzdálenost od středu roste geometricky. Je také známá jako ekviangulární spirála, růstová spirála, Bernoulliho spirála nebo spira mirabilis a už od jejího objevu filosofem 17. století Descartem byli matematici fascinováni bohatými vlastnostmi této křivky. Tento abstraktní tvar se v přírodě překvapivě vyskytuje daleko více, než by naznačovalo výrazné vizuální porovnání nahoře. Logaritmická spirála například také popisuje uspořádání semen slunečnice, tvary mořských lastur a ... květák.

Štítky: Spirální galaxie, M51, Logarithmic spiral, Hurricane, Descartes


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »