Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Spirální galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Robert Gendler

Tuto skvostnou, tváří přivrácenou spirální galaxii M33 hostí malé souhvězdí severní oblohy Trojúhelník (Triangulum). Jejími populárními jmény jsou galaxie Větrník nebo jen Galaxie v Trojúhelníku. Průměr M33 přesahuje 50 000 světelných let, což ji činí třetí největší galaxií v Místní skupině po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze. M33 je daleko asi 3 milióny světelných let od Mléčné dráhy, nachází se velice blízko Galaxie v Andromedě a pozorovatelé v obou těchto galaxiích by měly nádherný výhled na oba další velké spirální hvězdné systémy. Pohled z planety Země představuje tato ostrá mozaika M33 z 27 políček, krásně ukazuje modré hvězdokupy a růžové oblasti tvoření hvězd, které sledují volně zavinutá spirální ramena. Nejjasnější zde viditelnou oblastí tvoření hvězd je pórovitá NGC 604. Lze ji spatřit u obloukovitého ramena od středu galaxie vpravo nahoře. Podobně jako u M31, tak i u M33 pomohla řada dobře proměřených proměnných hvězd učinit tuto blízkou spirální galaxii kosmickým metrem ke stanovení měřítek vzdáleností Vesmíru.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Místní skupina, M33


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »