Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Spirální galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Robert Gendler

Tuto skvostnou, tváří přivrácenou spirální galaxii M33 hostí malé souhvězdí severní oblohy Trojúhelník (Triangulum). Jejími populárními jmény jsou galaxie Větrník nebo jen Galaxie v Trojúhelníku. Průměr M33 přesahuje 50 000 světelných let, což ji činí třetí největší galaxií v Místní skupině po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze. M33 je daleko asi 3 milióny světelných let od Mléčné dráhy, nachází se velice blízko Galaxie v Andromedě a pozorovatelé v obou těchto galaxiích by měly nádherný výhled na oba další velké spirální hvězdné systémy. Pohled z planety Země představuje tato ostrá mozaika M33 z 27 políček, krásně ukazuje modré hvězdokupy a růžové oblasti tvoření hvězd, které sledují volně zavinutá spirální ramena. Nejjasnější zde viditelnou oblastí tvoření hvězd je pórovitá NGC 604. Lze ji spatřit u obloukovitého ramena od středu galaxie vpravo nahoře. Podobně jako u M31, tak i u M33 pomohla řada dobře proměřených proměnných hvězd učinit tuto blízkou spirální galaxii kosmickým metrem ke stanovení měřítek vzdáleností Vesmíru.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Místní skupina, M33


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »