Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Orionis: Když kosmický vítr narazí

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), C. R. O'Dell (Vanderbilt), NASA

Tento obloukovitý elegantní útvar je ve skutečnosti rázová vlna s rozměrem půl světelného roku, která se vzniká, když se vítr z mladé hvězdy LL Orionis sráží s tokem Mlhoviny v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis je hvězdné kolébce a pořád ve svých formativních létech, vytváří vítr, který má více energie, než vítr vytvářený naším vlastním sluncem ve středním věku. Jak rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího plynu, tak vzniká rázová vlna, podobně jako brázda u lodi, která jede po vodě nebo u letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Pomalejší plyn teče z centrální hvězdokupy Mlhoviny v Orionu Trapéz, která se nachází za dolním pravým okrajem obrázku. Ve třech rozměrech má obálka kolem LL Orionis tvar mísy, která je nejjasnější při pohledu z "spodního" okraje. Komplex hvězdné kolébky v Orionu ukazuje myriády podobných tekoucích tvarů spojených se vznikáním hvězd včetně rázové vlny, která obtéká slabou hvězdičku vpravo nahoře. Část mozaiky, pokrývá Velkou mlhovinu v Orionu. Tento kompozitní barevný snímek pořídil v roce 1995 kosmický dalekohled Hubble Space Telescope.

Štítky: Hvězdný vítr, Mlhovina Orion, Rázová vlna, Ll orionis


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »