Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloupnutý Jupiter

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Rozkrájejte Jupiter od pólu k pólu, odloupněte jeho vnější vrstvy mračen, roztáhněte je na rovný povrch ... a po tom všem skončíte s něčím, co vypadá jako toto. Při zarolování doprava uvidíte celý obrázek, barevnou mozaiku Jupitera ze sondy Cassini. Mozaika je ve skutečnosti jediným políčkem z filmu o čtrnácti políčkách, který byl vytvořen na základě obrazových dat pořízených sondou Cassini při jejím lenivém průletu kolem největší planety sluneční soustavy koncem roku 2000. Seřazený film aproximuje pohyby jupiterových mraků během 24 jovianských otoček. K jeho výrobě se zkombinovala série pozorování pokrývajících kompletní obvod Jupitera 60 stupňů severně a jižně od rovníku do animovaných cylindrických projekcí map planety. Stejně jako na dobře známých obdélníkových nástěnných mapách povrchu Země, poměrné velikosti a tvary jsou správné poblíž rovníku, ale směrem polárním oblastem jsou postupně více deformované. V Cassiniho filmu, který také ukazuje jako hosty měsíce Io a Europa, má nejmenší viditelná oblačná struktura na rovníku asi 600 kilometrů.

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »