Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloupnutý Jupiter

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Rozkrájejte Jupiter od pólu k pólu, odloupněte jeho vnější vrstvy mračen, roztáhněte je na rovný povrch ... a po tom všem skončíte s něčím, co vypadá jako toto. Při zarolování doprava uvidíte celý obrázek, barevnou mozaiku Jupitera ze sondy Cassini. Mozaika je ve skutečnosti jediným políčkem z filmu o čtrnácti políčkách, který byl vytvořen na základě obrazových dat pořízených sondou Cassini při jejím lenivém průletu kolem největší planety sluneční soustavy koncem roku 2000. Seřazený film aproximuje pohyby jupiterových mraků během 24 jovianských otoček. K jeho výrobě se zkombinovala série pozorování pokrývajících kompletní obvod Jupitera 60 stupňů severně a jižně od rovníku do animovaných cylindrických projekcí map planety. Stejně jako na dobře známých obdélníkových nástěnných mapách povrchu Země, poměrné velikosti a tvary jsou správné poblíž rovníku, ale směrem polárním oblastem jsou postupně více deformované. V Cassiniho filmu, který také ukazuje jako hosty měsíce Io a Europa, má nejmenší viditelná oblačná struktura na rovníku asi 600 kilometrů.

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »