Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloupnutý Jupiter

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Rozkrájejte Jupiter od pólu k pólu, odloupněte jeho vnější vrstvy mračen, roztáhněte je na rovný povrch ... a po tom všem skončíte s něčím, co vypadá jako toto. Při zarolování doprava uvidíte celý obrázek, barevnou mozaiku Jupitera ze sondy Cassini. Mozaika je ve skutečnosti jediným políčkem z filmu o čtrnácti políčkách, který byl vytvořen na základě obrazových dat pořízených sondou Cassini při jejím lenivém průletu kolem největší planety sluneční soustavy koncem roku 2000. Seřazený film aproximuje pohyby jupiterových mraků během 24 jovianských otoček. K jeho výrobě se zkombinovala série pozorování pokrývajících kompletní obvod Jupitera 60 stupňů severně a jižně od rovníku do animovaných cylindrických projekcí map planety. Stejně jako na dobře známých obdélníkových nástěnných mapách povrchu Země, poměrné velikosti a tvary jsou správné poblíž rovníku, ale směrem polárním oblastem jsou postupně více deformované. V Cassiniho filmu, který také ukazuje jako hosty měsíce Io a Europa, má nejmenší viditelná oblačná struktura na rovníku asi 600 kilometrů.

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »