Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloupnutý Jupiter

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Rozkrájejte Jupiter od pólu k pólu, odloupněte jeho vnější vrstvy mračen, roztáhněte je na rovný povrch ... a po tom všem skončíte s něčím, co vypadá jako toto. Při zarolování doprava uvidíte celý obrázek, barevnou mozaiku Jupitera ze sondy Cassini. Mozaika je ve skutečnosti jediným políčkem z filmu o čtrnácti políčkách, který byl vytvořen na základě obrazových dat pořízených sondou Cassini při jejím lenivém průletu kolem největší planety sluneční soustavy koncem roku 2000. Seřazený film aproximuje pohyby jupiterových mraků během 24 jovianských otoček. K jeho výrobě se zkombinovala série pozorování pokrývajících kompletní obvod Jupitera 60 stupňů severně a jižně od rovníku do animovaných cylindrických projekcí map planety. Stejně jako na dobře známých obdélníkových nástěnných mapách povrchu Země, poměrné velikosti a tvary jsou správné poblíž rovníku, ale směrem polárním oblastem jsou postupně více deformované. V Cassiniho filmu, který také ukazuje jako hosty měsíce Io a Europa, má nejmenší viditelná oblačná struktura na rovníku asi 600 kilometrů.

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »