Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed infračerveně

Uznání: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie je rušným místem. Ve viditelném světle, většinu středu Galaxie zakrývá neprostupný prach. Ovšem v infračerveném světle prach září více a zakrývá méně a tak umožňuje aby na fotografii nahoře byl zachycen skoro jeden milión hvězd. Samotný Galaktický střed je vidět napravo a je vzdálený asi 30 000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Galaktická rovina naší Mléčné dráhy je rovina, ve které obíhá Slunce a lze ji rozpoznat podle tmavého diagonálního prachového pásu. Absorbční prachová zrna vznikají v atmosféře chladných červených obrů a rostou v molekulárních mračnech. Oblast, která bezprostředně obklopuje Galaktický střed jasně září radiově a vysokoenergetickou radiací a předpokládá se o něm, že hostí velkou černou díru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »