Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha podle Gemini

Uznání: Gemini Observatory, Peter Michaud & Kirk Pu'uohau-Pummill

Co nám dnes v noci Gemini ukáže? Je soumrak a Severní Gemini, jeden z největších dalekohledů na planetě Zemi se připravuje nahlédnout do vzdáleného vesmíru. Poddajné 8.1m zrcadlo Gemini už lidstvu přiblížilo vzdálené hvězdy, mlhoviny, galaxie a kvasary, které vypovídají o geometrii, složení a vývoji našeho vesmíru. Obrázek nahoře je ve skutečnosti složeninou více jak 40 snímků, které byly pořízeny při otáčení kopule a později přidány ke snímku hvězd pořízeného ze stejného místa. Kopule Gemini není průhledná, jenom se tak jeví, protože se během exponování tohoto snímku otáčela. Nad kopulí je vidět souhvězdí Štíra (Scorpius) a Střelce (Sagittarius) stejně jako zakřivený pás Mléčné dráhy včetně místa, kde se nachází střed Galaxie. Dvojčetem Severního Gemini je Jižní Gemini, které sídlí v Cerro Pachón v Chile. Tuto noc, 19. srpna 2003, nás Severní Gemini vzal jenom do vnější Sluneční soustavy a to při pozorování Pluta, jelikož se snaží lépe stanovit složení jeho tenké atmosféry.

Štítky: Gemini, Milky Way Galaxy, Mauna Kea


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »