Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha podle Gemini

Uznání: Gemini Observatory, Peter Michaud & Kirk Pu'uohau-Pummill

Co nám dnes v noci Gemini ukáže? Je soumrak a Severní Gemini, jeden z největších dalekohledů na planetě Zemi se připravuje nahlédnout do vzdáleného vesmíru. Poddajné 8.1m zrcadlo Gemini už lidstvu přiblížilo vzdálené hvězdy, mlhoviny, galaxie a kvasary, které vypovídají o geometrii, složení a vývoji našeho vesmíru. Obrázek nahoře je ve skutečnosti složeninou více jak 40 snímků, které byly pořízeny při otáčení kopule a později přidány ke snímku hvězd pořízeného ze stejného místa. Kopule Gemini není průhledná, jenom se tak jeví, protože se během exponování tohoto snímku otáčela. Nad kopulí je vidět souhvězdí Štíra (Scorpius) a Střelce (Sagittarius) stejně jako zakřivený pás Mléčné dráhy včetně místa, kde se nachází střed Galaxie. Dvojčetem Severního Gemini je Jižní Gemini, které sídlí v Cerro Pachón v Chile. Tuto noc, 19. srpna 2003, nás Severní Gemini vzal jenom do vnější Sluneční soustavy a to při pozorování Pluta, jelikož se snaží lépe stanovit složení jeho tenké atmosféry.

Štítky: Gemini, Milky Way Galaxy, Mauna Kea


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »