Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha podle Gemini

Uznání: Gemini Observatory, Peter Michaud & Kirk Pu'uohau-Pummill

Co nám dnes v noci Gemini ukáže? Je soumrak a Severní Gemini, jeden z největších dalekohledů na planetě Zemi se připravuje nahlédnout do vzdáleného vesmíru. Poddajné 8.1m zrcadlo Gemini už lidstvu přiblížilo vzdálené hvězdy, mlhoviny, galaxie a kvasary, které vypovídají o geometrii, složení a vývoji našeho vesmíru. Obrázek nahoře je ve skutečnosti složeninou více jak 40 snímků, které byly pořízeny při otáčení kopule a později přidány ke snímku hvězd pořízeného ze stejného místa. Kopule Gemini není průhledná, jenom se tak jeví, protože se během exponování tohoto snímku otáčela. Nad kopulí je vidět souhvězdí Štíra (Scorpius) a Střelce (Sagittarius) stejně jako zakřivený pás Mléčné dráhy včetně místa, kde se nachází střed Galaxie. Dvojčetem Severního Gemini je Jižní Gemini, které sídlí v Cerro Pachón v Chile. Tuto noc, 19. srpna 2003, nás Severní Gemini vzal jenom do vnější Sluneční soustavy a to při pozorování Pluta, jelikož se snaží lépe stanovit složení jeho tenké atmosféry.

Štítky: Gemini, Milky Way Galaxy, Mauna Kea


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »