Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře přes mračna

Uznání a copyright: Dominic Cantin

Polární záře se obvykle vyskytují vysoko nad mraky. Polární záře vzniká, když rychlé, ze Slunce vyvržené částice, dopadají vysoko v zemské atmosféře na molekuly vzduchu. Když například molekula kyslíku znovu zachytí elektron který ztratila při srážce se sluneční částicí, tak vyzáří zelené světlo. Nejnižší část polární záře se typicky objevuje od 100 kilometrů nahoru, zatímco většina mraků obvykle existuje pouze ve výšce 10 kilometrů a níže. Na snímku nahoře, který byl pořízen minulý měsíc nedaleko Quebec City v Kanadě jsou jasně vidět poměrné výšky mraků a polárních září. Nejpravděpodobnější doba ke spatření polární záře je kolem půlnoci.

Štítky: Polární záře, Mračna, Quebec


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »