Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostřejší pohled na NGC 3370

Uznání: Hubble Heritage Team, A. Riess (STScI) NASA

Spirální galaxie NGC 3370 se velikostí a celkovým tvarem podobá naší Mléčné dráze a leží asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva (Leo). Pozornost přitahuje velká, tváří přivrácená spirální galaxie, zde zachycená do jedinečných podrobností kamerou Advanced Camera for Surveys na kosmickém dalekohledu Hubble Space Telescope, ale ostrý obraz také odhaluje působivé množství galaxií v pozadí, které jsou rozeseté ještě vzdálenějším Vesmírem. Při pohledu na NGC 3370 se obraz ukázal dosti ostrý ke studiu pulzování jednotlivých hvězd známých jako cefeidy, které mohou být využity k přesnému stanovení vzdálenosti této galaxie. NGC 3370 byla pro toto studium vybrána protože v roce 1994 došlo v této galaxii k dobře prostudované hvězdné explozi, supernově typu Ia. Kombinací známé vzdálenosti založené na měření cefeid se supernovou jako standardní svíčkou a pozorování supernov v ještě větší vzdálenosti může odhalit velikost rychlosti rozpínání samotného Vesmíru.

Štítky: Cefeida, Distance scale, Supernova, Spirální galaxie, Ngc3370


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »