Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nota Kupy v Perseovi

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., CXC, NASA

Kupa v Perseovi je skutečně enormní uskupení tisíců galaxií a stejně jako další velké kupy galaxií je vyplněna horkým plynem, který rentgenově září. Na levém panelu nahoře je na snímku ve falešných barvách z observatoře Chandra vidět rentgenový horký plyn (nikoliv jednotlivé galaxie). Jasný centrální zdroj obklopený dvěma tmavými dutinami je superhmotná černá díra v kupě. Panel vpravo ukazuje rentgenové obrazové údaje speciálně zpracované ke zvýraznění kontrastu, které vykazují výrazně pravidelné vzory tlakových vln, které čeří horký plyn. Jinými slovy napříč Kupou galaxií v Perseu se vlní zvukové vlny, které nejspíše vznikly vzplanutím aktivity u černé díry. Astronomové usuzují, že tyto doposud neznámé zvukové vlny jsou zdrojem energie, která udržuje plyn v kupě tak horký. Tak jakou notu Kupa v Perseovi hraje? Odhady vzdálenosti mezi vrcholy vln a rychlost zvuku v plynu v kupě naznačují, že kosmická nota je asi 57 oktáv pod B-flat above middle C.

Štítky: Rentgenový, Kupa galaxií, Sound


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »