Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nota Kupy v Perseovi

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., CXC, NASA

Kupa v Perseovi je skutečně enormní uskupení tisíců galaxií a stejně jako další velké kupy galaxií je vyplněna horkým plynem, který rentgenově září. Na levém panelu nahoře je na snímku ve falešných barvách z observatoře Chandra vidět rentgenový horký plyn (nikoliv jednotlivé galaxie). Jasný centrální zdroj obklopený dvěma tmavými dutinami je superhmotná černá díra v kupě. Panel vpravo ukazuje rentgenové obrazové údaje speciálně zpracované ke zvýraznění kontrastu, které vykazují výrazně pravidelné vzory tlakových vln, které čeří horký plyn. Jinými slovy napříč Kupou galaxií v Perseu se vlní zvukové vlny, které nejspíše vznikly vzplanutím aktivity u černé díry. Astronomové usuzují, že tyto doposud neznámé zvukové vlny jsou zdrojem energie, která udržuje plyn v kupě tak horký. Tak jakou notu Kupa v Perseovi hraje? Odhady vzdálenosti mezi vrcholy vln a rychlost zvuku v plynu v kupě naznačují, že kosmická nota je asi 57 oktáv pod B-flat above middle C.

Štítky: Rentgenový, Kupa galaxií, Sound


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »