Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nota Kupy v Perseovi

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., CXC, NASA

Kupa v Perseovi je skutečně enormní uskupení tisíců galaxií a stejně jako další velké kupy galaxií je vyplněna horkým plynem, který rentgenově září. Na levém panelu nahoře je na snímku ve falešných barvách z observatoře Chandra vidět rentgenový horký plyn (nikoliv jednotlivé galaxie). Jasný centrální zdroj obklopený dvěma tmavými dutinami je superhmotná černá díra v kupě. Panel vpravo ukazuje rentgenové obrazové údaje speciálně zpracované ke zvýraznění kontrastu, které vykazují výrazně pravidelné vzory tlakových vln, které čeří horký plyn. Jinými slovy napříč Kupou galaxií v Perseu se vlní zvukové vlny, které nejspíše vznikly vzplanutím aktivity u černé díry. Astronomové usuzují, že tyto doposud neznámé zvukové vlny jsou zdrojem energie, která udržuje plyn v kupě tak horký. Tak jakou notu Kupa v Perseovi hraje? Odhady vzdálenosti mezi vrcholy vln a rychlost zvuku v plynu v kupě naznačují, že kosmická nota je asi 57 oktáv pod B-flat above middle C.

Štítky: Rentgenový, Kupa galaxií, Sound


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »