Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Skvostné mezihvězdné prachové mračno při jeho pohybu v kosmu otesávaly hvězdné větry a radiace tak dlouho, až dostalo rozpoznatelný tvar. Přiléhavě nazvaná mlhovina Koňská hlava je součástí větší a komplexnější Mlhoviny v Orionu. Zhruba 1500 světelných let vzdálený tmavý molekulární mrak katalogizovaný jako Barnard 33 je vidět jen díky tomu, že jeho neprostupný prach se jeví jako silueta proti jasné emisní mlhovině IC 434. Vlevo dole je vidět jasná modrá reflekční mlhovina NGC 2023. Nápadná část mlhoviny tvaru koňské hlavy je ve skutečnosti součástí většího mračna prachu, který se na obrázku rozprostírá směrem dolů. Nádherný snímek v reprezentativních barvách tohoto slibného ale pro malý dalekohled obtížného objektu pořídil velký 3.6-m Kanadsko-Francouzko-Havajský dalekohled na Havaji v USA.

Štítky: Koňská hlava, Colorful, Barnard 33


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »