Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Skvostné mezihvězdné prachové mračno při jeho pohybu v kosmu otesávaly hvězdné větry a radiace tak dlouho, až dostalo rozpoznatelný tvar. Přiléhavě nazvaná mlhovina Koňská hlava je součástí větší a komplexnější Mlhoviny v Orionu. Zhruba 1500 světelných let vzdálený tmavý molekulární mrak katalogizovaný jako Barnard 33 je vidět jen díky tomu, že jeho neprostupný prach se jeví jako silueta proti jasné emisní mlhovině IC 434. Vlevo dole je vidět jasná modrá reflekční mlhovina NGC 2023. Nápadná část mlhoviny tvaru koňské hlavy je ve skutečnosti součástí většího mračna prachu, který se na obrázku rozprostírá směrem dolů. Nádherný snímek v reprezentativních barvách tohoto slibného ale pro malý dalekohled obtížného objektu pořídil velký 3.6-m Kanadsko-Francouzko-Havajský dalekohled na Havaji v USA.

Štítky: Koňská hlava, Colorful, Barnard 33


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází nad obzor

Další informace »