Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava v Orionu

Uznání a copyright: Loke Kun Tan (StarryScapes)

Mlhovina Koňská hlava je jednou z nejslavnějších mlhovin na obloze. Na fotografii nahoře je vidět od středu doprava nahoru jako tmavý vroubek na červené emisní mlhovině. Jasná hvězda nalevo pochází z pásu dobře známého souhvězdí Oriona. Koňská hlava je tmavá, protože je ve skutečnosti mrakem neprůhledného prachu, který leží před jasnou červenou emisní mlhovinou. Stejně jako u mračen v zemské atmosféře, tak se i u kosmických mračen předpokládá, že získaly svůj tvar náhodou. Vnitřní pohyby v mračnu změní po mnoha tisících let jeho vzhled. Červenou barvu emisní mlhoviny způsobuje rekombinace elektronů s protony za vzniku atomů vodíku. Na obrázku jsou také vidět modré reflekční mlhoviny, které odrážejí především modré světlo blízkých hvězd.

Štítky: Orion, Koňská hlava


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »