Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero z HST

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/STScI /NASA)

Proč vypadá galaxie Sombrero jako klobouk? K příčinám patří neobvykle velká a rozsáhlá středová výduť hvězd Sombrera a nápadné tmavé prachové v disku viditelné pásy, který vidíme skoro úplně zboku. Miliardy starých hvězd způsobují difuzní záři roztažené středové výdutě. Pečlivá prohlídka výdutě na fotografii nahoře ukazuje, že hodně světelných bodů jsou ve skutečnosti kulové hvězdokupy. Nádherné prachové prstence v M104 harbor hodně mladších hvězd a ukazují spletité podrobnosti, kterým zatím ještě astronomové zcela nerozumí. Přímo střed Sombrera září napříč celým elektromagnetickým spektrem a předpokládá se, že hostí velkou černou díru. Padesát miliónů let staré světlo z galaxie Sombrero lze uvidět už i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: M104, HST, Sombrero galaxy


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »