Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero z HST

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/STScI /NASA)

Proč vypadá galaxie Sombrero jako klobouk? K příčinám patří neobvykle velká a rozsáhlá středová výduť hvězd Sombrera a nápadné tmavé prachové v disku viditelné pásy, který vidíme skoro úplně zboku. Miliardy starých hvězd způsobují difuzní záři roztažené středové výdutě. Pečlivá prohlídka výdutě na fotografii nahoře ukazuje, že hodně světelných bodů jsou ve skutečnosti kulové hvězdokupy. Nádherné prachové prstence v M104 harbor hodně mladších hvězd a ukazují spletité podrobnosti, kterým zatím ještě astronomové zcela nerozumí. Přímo střed Sombrera září napříč celým elektromagnetickým spektrem a předpokládá se, že hostí velkou černou díru. Padesát miliónů let staré světlo z galaxie Sombrero lze uvidět už i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: M104, HST, Sombrero galaxy


18. vesmírný týden 2026

18. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 4. do 3. 5. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce se zvýšila. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) prošla zorným polem koronografů a zjasnila asi na 1 mag. V Polsku se díky českým astronomům podařilo nalézt železný meteorit z pádu výrazného bolidu 17. 4. Raketa New Glenn společnosti Blue Origin potřetí startovala a stejný první stupeň podruhé přistál, ale náklad nebyl dopraven. K ISS se přibližně po měsíci vydal další nákladní Progress. V roce 1006 byla v souhvězdí Vlka spatřena jasná supernova.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša a Urán pri Plejádach

Ohnisko 200 mm, expozícia 15 s, clona 7,1, ISO 1600.

Další informace »