Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiový Jupiter

Uznání: I. de Pater (UC Berkeley) NRAO, AUI, NSF

Tento pohled na plynového obra Jupiter vytvořený na základě údajů pořízených radioobservatoří Very Large Array u města Socorro v Novém Mexiku vám možná nepřipadá moc známý. Je skutečností, že zde není žádná známka jasné, kulaté planety s pruhy oblačných pásů vystavující na odiv Velkou rudou skvrnu. Místo toho rádiové vlny zmapované na tomto obrázku ve falešných barvách jsou vytvářeny energetickými elektrony zachycenými intenzivním magnetickým polem Jupitera. Oblasti vyzařující rádiové vlny se rozprostírají daleko nad vrcholky juppiterových mraků až k dvojnásobku viditelného poloměru planety a obklopují jupitera jako zvětšená verze zemských Van Allenových radiačních pásů. Jupiterův radiační pás sice silně září na rádiových vlnových délkách, ale na známějších optických a infračervených pohledech, které ukazují vrcholky mraků na Jupiteru a atmosférické útvary v odraženém slunečním světle, je neviditelný.

Štítky: Jupiter, Rádioastronomie, Very large array, Radiation belt


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Mars měsíc

Špatná viditelnost,ale aspoň takhle

Další informace »