Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiový Jupiter

Uznání: I. de Pater (UC Berkeley) NRAO, AUI, NSF

Tento pohled na plynového obra Jupiter vytvořený na základě údajů pořízených radioobservatoří Very Large Array u města Socorro v Novém Mexiku vám možná nepřipadá moc známý. Je skutečností, že zde není žádná známka jasné, kulaté planety s pruhy oblačných pásů vystavující na odiv Velkou rudou skvrnu. Místo toho rádiové vlny zmapované na tomto obrázku ve falešných barvách jsou vytvářeny energetickými elektrony zachycenými intenzivním magnetickým polem Jupitera. Oblasti vyzařující rádiové vlny se rozprostírají daleko nad vrcholky juppiterových mraků až k dvojnásobku viditelného poloměru planety a obklopují jupitera jako zvětšená verze zemských Van Allenových radiačních pásů. Jupiterův radiační pás sice silně září na rádiových vlnových délkách, ale na známějších optických a infračervených pohledech, které ukazují vrcholky mraků na Jupiteru a atmosférické útvary v odraženém slunečním světle, je neviditelný.

Štítky: Jupiter, Rádioastronomie, Very large array, Radiation belt


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »