Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pekuliární galaxie Arp 295

Uznání: Arne Henden (US Naval Observatory, Flagstaff)
Image Processed by Al Kelly

Skoro 250 000 světelných let se rozpíná skvostný most plynu a hvězd a spojuje tento slavný pár pekuliárních galaxií katalogizovaný jako Arp 295. Kosmický most mezi galaxiemi a dlouhý ohon vyčnívající dole vpravo od středu obrázku jsou silnými důkazy, že tyto dva nesmírné hvězdné systémy v minulosti prošly v blízkosti jeden druhého vzájemnou gravitací vyvolaly silné slapy a ty potom vytvořily pro oči tak přitažlivé vlečky hvězdného materiálu. I když k takovým interakcím dochází po miliardách let, tak opakované blízké průchody by měly nakonec vyústit do splynutí tohoto páru galaxií do jediné větší hvězdné galaxie. Přestože se tento scénář zdá opravdu podivný (pekuliární), tak se přesto předpokládá, že jsou galaktická splynutí běžná a Arp 295 představuje ranný stupeň tohoto nevyhnutelného procesu. Dvojice Arp 295 je největší volné uskupení galaxií vzdálené asi 270 miliónů světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Hloubkový barevný snímek této oblasti pořídil v září 1 m dalekohled amerického námořnictva USNO u Flagstaffu v Arizoně.

Štítky: Galaxie, Interacting galaxies, Merger, Peculiar, Tidal tail


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »