Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Seattlem

Uznání a copyright: Shay Stephens

Je Měsíc větší, když je blízko horizontu? Ne jak je vidět nahoře, Měsíc se jeví stejný bez ohledu na svoji polohu na obloze. O důvodu nebo důvodech běžné měsíční iluze se kupodivu stále debatuje. Dvě přednostní vysvětlení staví na iluzi, že objekty v popředí způsobují, že se Měsíc na horizontu jeví ve větší vzdálenosti. Historicky nejpopulárnější vysvětlení pak tvrdí, že mysl interpretuje vzdálenější objekty jako širší, zatímco nedávné vysvětlení dodává, že iluze vzdálenosti může skutečně oko zaostřit jinak. V každém případě úhlový průměr Měsíce je vždycky asi 0.5 stupně. V posloupnosti časových expozic nahoře pořízené koncem roku 2001 byl Měsíc krátce zachycen každých 2.5 minuty s poslední expozicí s delším trváním, aby se zachytilo majestátní panorama města Seattle.

Štítky: Měsíc, Angular size, Seattle, Illusion


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »