Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supervítr z Doutníkové galaxie

Uznání a copyright: FOCAS, Subaru 8.2-m Telescope, NAOJ

Co zapaluje Doutníkovou galaxii? Tato nepravidelná galaxie známá také jako M82 se zamíchala při nedávném průchodu kolem blízké velké spirální galaxie M81. To ale plně nevysvětluje zdroj červeně zářícího plynu, který se rozpíná ven. Nedávné důkazy naznačují, že plyn ven vyhánějí kombinované částice větru z mnoha hvězd, které dohromady vytvářejí galaktický "supervítr". Nedávno zveřejněná fotografie nahoře z dalekohledu Subaru zvýrazňuje specifické barvy červeného světla silně emitovaného ionizovaným vodíkem a podrobně ukazuje vlákna tohoto plynu. Vlákna dosahují více jak 10 000 světelných let. Doutníková galaxie je vzdálená 12 miliónů světelných let, je nejjasnější galaxií na obloze v infračerveném světle a ve viditelném světle ji lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Velké Mědvědice (Ursa Major).

Štítky: Supervítr, Subaru, Cigar Galaxy


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »