Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroid 2004 FH si to fičí kolem

Uznání a copyright: S. Sposetti & R. Behrend (Geneva Obs.)

Minulý týden se k Zemi přiblížil neobvykle blízko malý asteroid. Asteroid 2004 FH nepředstavoval žádné nebezpečí, ale stal se dost jasný, aby mohl být vidět i triedrem. Tento průlet asteroidu ve vzdálenosti jen 7 zemských poloměrů byl dosud nejbližší, který byl předtím předpovězen, přestože byl objeven před pouhými dvěma dny. Třicetimetrový asteroid 2004 FH na záznamu nahoře byl zachycen ze Švýcarska, když prolétal oblohou 18. března, téměř při svém největším přiblížení. Asteroid, který je ve středu asi 30 minutové filmové smyčky, mění svou jasnost, jak se převrací. Asteroid této velikosti prolétá tak blízko Země zhruba každé dva roky. Kdyby 2004 FH zasáhl Zemi, tak by asi shořel v atmosféře. Velké impaktní struktury na Zemi jsou svědectvími větších asteroidů a komet, které dopadly na Zemi v dávné minulosti. Astronomové pokračují v objevování, sledování a studiu potenciálně nebezpečných asteroidů s cílem učinit planetu Zemi bezpečnější.

Štítky: Země, Asteroid, 2004 FH, Animated gif


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »