Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk ze Slunce

Uznání a copyright: Pekka Parviainen (Polar Image)

Mmozí si myslí, že je to jen mýtus. A jiní si myslí, že je to pravda, ale že příčina je neznámá. Dobrodruzi se chlubí tím, že to viděli. Jedná se o zelený záblesk ze slunce. Pravdou je, že zelený záblesk skutečně existuje a jeho podstata je dobře známá. Když zrovna slunce zcela mizí z dohledu, tak se poslední záblesk jeví překvapivě zelený. Jev je typicky viditelný pouze z míst s nízkým, vzdáleným horizontem a trvá jenom několik sekund. Zelený záblesk lze též spatřit u vycházejícího slunce, ale byl vidět, vyžaduje lepší přípravu. Dramatický zelený záblesk na fotografii nahoře byl zachycen v roce 1992 ve Finsku. Slunce samotné ale částečně nezezelená , jev způsobují vrstvy zemské atmosféry, které působí jako hranol.

Štítky: Slunce, Západ slunce, Zelený záblesk


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »