Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk ze Slunce

Uznání a copyright: Pekka Parviainen (Polar Image)

Mmozí si myslí, že je to jen mýtus. A jiní si myslí, že je to pravda, ale že příčina je neznámá. Dobrodruzi se chlubí tím, že to viděli. Jedná se o zelený záblesk ze slunce. Pravdou je, že zelený záblesk skutečně existuje a jeho podstata je dobře známá. Když zrovna slunce zcela mizí z dohledu, tak se poslední záblesk jeví překvapivě zelený. Jev je typicky viditelný pouze z míst s nízkým, vzdáleným horizontem a trvá jenom několik sekund. Zelený záblesk lze též spatřit u vycházejícího slunce, ale byl vidět, vyžaduje lepší přípravu. Dramatický zelený záblesk na fotografii nahoře byl zachycen v roce 1992 ve Finsku. Slunce samotné ale částečně nezezelená , jev způsobují vrstvy zemské atmosféry, které působí jako hranol.

Štítky: Slunce, Západ slunce, Zelený záblesk


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »