Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost + 1

Uznání a copyright: Joe Orman

Dvakrát do roka, při jarní a podzimní rovnodennosti slunce vychází přesně na východě. Pro názornou demostraci tohoto nebeského postavení, pořídil fotograf Joe Orman tento inspirativní snímek Slunce vycházejícího přesně nad východozápadně orientovaným kanálem Western Canal v Tempe v Arizoně, USA. Aby mohl zachytit tento nádherný pohled, musel ovšem čekat až do 21. března 2001, jeden den po rovnodenosti. Proč bylo vycházející Slunce přesně na východě až den po rovnodennosti? Na šířce města Tempe slunce vychází pod úhlem, který se stáčí k jihu, jak slunce stoupá nad obzor. A protože vzdálené pohoří zakrývá skutečný horizont, tak než se Slunce vyhouplo nad vrcholky pohoří, tak se trochu posunulo jižně. Po 24 hodinovém čekání vyšlo Slunce trochu severně od východu a vystoupalo zpět přesně na východ jak bylo třeba pro tento snímek. Slunce se bude při dnešní rovnodennosti nacházet na nebeském rovníku v 0649 světového času.

Štítky: Slunce, Rovnodennost


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »