Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost + 1

Uznání a copyright: Joe Orman

Dvakrát do roka, při jarní a podzimní rovnodennosti slunce vychází přesně na východě. Pro názornou demostraci tohoto nebeského postavení, pořídil fotograf Joe Orman tento inspirativní snímek Slunce vycházejícího přesně nad východozápadně orientovaným kanálem Western Canal v Tempe v Arizoně, USA. Aby mohl zachytit tento nádherný pohled, musel ovšem čekat až do 21. března 2001, jeden den po rovnodenosti. Proč bylo vycházející Slunce přesně na východě až den po rovnodennosti? Na šířce města Tempe slunce vychází pod úhlem, který se stáčí k jihu, jak slunce stoupá nad obzor. A protože vzdálené pohoří zakrývá skutečný horizont, tak než se Slunce vyhouplo nad vrcholky pohoří, tak se trochu posunulo jižně. Po 24 hodinovém čekání vyšlo Slunce trochu severně od východu a vystoupalo zpět přesně na východ jak bylo třeba pro tento snímek. Slunce se bude při dnešní rovnodennosti nacházet na nebeském rovníku v 0649 světového času.

Štítky: Slunce, Rovnodennost


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »