Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost + 1

Uznání a copyright: Joe Orman

Dvakrát do roka, při jarní a podzimní rovnodennosti slunce vychází přesně na východě. Pro názornou demostraci tohoto nebeského postavení, pořídil fotograf Joe Orman tento inspirativní snímek Slunce vycházejícího přesně nad východozápadně orientovaným kanálem Western Canal v Tempe v Arizoně, USA. Aby mohl zachytit tento nádherný pohled, musel ovšem čekat až do 21. března 2001, jeden den po rovnodenosti. Proč bylo vycházející Slunce přesně na východě až den po rovnodennosti? Na šířce města Tempe slunce vychází pod úhlem, který se stáčí k jihu, jak slunce stoupá nad obzor. A protože vzdálené pohoří zakrývá skutečný horizont, tak než se Slunce vyhouplo nad vrcholky pohoří, tak se trochu posunulo jižně. Po 24 hodinovém čekání vyšlo Slunce trochu severně od východu a vystoupalo zpět přesně na východ jak bylo třeba pro tento snímek. Slunce se bude při dnešní rovnodennosti nacházet na nebeském rovníku v 0649 světového času.

Štítky: Slunce, Rovnodennost


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Supernova AT2026yly v NGC2748

Supernova AT2026yly dalekohledem Seestar30

Další informace »