Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost + 1

Uznání a copyright: Joe Orman

Dvakrát do roka, při jarní a podzimní rovnodennosti slunce vychází přesně na východě. Pro názornou demostraci tohoto nebeského postavení, pořídil fotograf Joe Orman tento inspirativní snímek Slunce vycházejícího přesně nad východozápadně orientovaným kanálem Western Canal v Tempe v Arizoně, USA. Aby mohl zachytit tento nádherný pohled, musel ovšem čekat až do 21. března 2001, jeden den po rovnodenosti. Proč bylo vycházející Slunce přesně na východě až den po rovnodennosti? Na šířce města Tempe slunce vychází pod úhlem, který se stáčí k jihu, jak slunce stoupá nad obzor. A protože vzdálené pohoří zakrývá skutečný horizont, tak než se Slunce vyhouplo nad vrcholky pohoří, tak se trochu posunulo jižně. Po 24 hodinovém čekání vyšlo Slunce trochu severně od východu a vystoupalo zpět přesně na východ jak bylo třeba pro tento snímek. Slunce se bude při dnešní rovnodennosti nacházet na nebeském rovníku v 0649 světového času.

Štítky: Slunce, Rovnodennost


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »