Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády, planety a horká plazma

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

Jasné hvězdy v Plejádách, čtyři planety a vybuchující sluneční plazma jsou na zachyceny na tomto nádherném snímku z vesmírné observatoře SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory). V popředí patnáct stupňů širokého pohledu vybuchuje bublina horkého plazmatu nazývaná CME (Coronal Mass Ejection) z aktivního Slunce, jehož poloha a relativní velikost jsou zobrazeny bílou kružnicí ve středu. V pozadí je vidět čtyři z pěti planet viditelných pouhým okem díky planetární konstelaci jež nezničila svět! Za nimi jsou vzdálené hvězdy a slavná hvězdokupa Plejády, jež je také snadno viditelná i neozbrojeným okem, pokud září na noční obloze. Vzdálenosti těchto důvěrně známých nebeských objektů jsou: ke Slunci 150 miliónů kilometrů, k Merkuru 58, k Venuši 110, k Jupiteru 780 a k Saturnu 1400 milionů kilometrů od Slunce a konečně hvězdokupa Plejády je zhruba 3,800 triliónů kilometrů daleko (400 světelných let). Samotná observatoř SOHO obíhá planetu Zemi 1.5 miliónů kilometrů směrem ke Slunci. Snímek byl pořízen koronografem LASCO (Large Angle and Spectrometric COronagraph) na palubě SOHO v pondělí 15.května v 10:42 UT.

Štítky: Slunce, Korona, Plejády, Seskupení planet, Cme


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »