Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády, planety a horká plazma

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

Jasné hvězdy v Plejádách, čtyři planety a vybuchující sluneční plazma jsou na zachyceny na tomto nádherném snímku z vesmírné observatoře SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory). V popředí patnáct stupňů širokého pohledu vybuchuje bublina horkého plazmatu nazývaná CME (Coronal Mass Ejection) z aktivního Slunce, jehož poloha a relativní velikost jsou zobrazeny bílou kružnicí ve středu. V pozadí je vidět čtyři z pěti planet viditelných pouhým okem díky planetární konstelaci jež nezničila svět! Za nimi jsou vzdálené hvězdy a slavná hvězdokupa Plejády, jež je také snadno viditelná i neozbrojeným okem, pokud září na noční obloze. Vzdálenosti těchto důvěrně známých nebeských objektů jsou: ke Slunci 150 miliónů kilometrů, k Merkuru 58, k Venuši 110, k Jupiteru 780 a k Saturnu 1400 milionů kilometrů od Slunce a konečně hvězdokupa Plejády je zhruba 3,800 triliónů kilometrů daleko (400 světelných let). Samotná observatoř SOHO obíhá planetu Zemi 1.5 miliónů kilometrů směrem ke Slunci. Snímek byl pořízen koronografem LASCO (Large Angle and Spectrometric COronagraph) na palubě SOHO v pondělí 15.května v 10:42 UT.

Štítky: Slunce, Korona, Plejády, Seskupení planet, Cme


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »