Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády, planety a horká plazma

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

Jasné hvězdy v Plejádách, čtyři planety a vybuchující sluneční plazma jsou na zachyceny na tomto nádherném snímku z vesmírné observatoře SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory). V popředí patnáct stupňů širokého pohledu vybuchuje bublina horkého plazmatu nazývaná CME (Coronal Mass Ejection) z aktivního Slunce, jehož poloha a relativní velikost jsou zobrazeny bílou kružnicí ve středu. V pozadí je vidět čtyři z pěti planet viditelných pouhým okem díky planetární konstelaci jež nezničila svět! Za nimi jsou vzdálené hvězdy a slavná hvězdokupa Plejády, jež je také snadno viditelná i neozbrojeným okem, pokud září na noční obloze. Vzdálenosti těchto důvěrně známých nebeských objektů jsou: ke Slunci 150 miliónů kilometrů, k Merkuru 58, k Venuši 110, k Jupiteru 780 a k Saturnu 1400 milionů kilometrů od Slunce a konečně hvězdokupa Plejády je zhruba 3,800 triliónů kilometrů daleko (400 světelných let). Samotná observatoř SOHO obíhá planetu Zemi 1.5 miliónů kilometrů směrem ke Slunci. Snímek byl pořízen koronografem LASCO (Large Angle and Spectrometric COronagraph) na palubě SOHO v pondělí 15.května v 10:42 UT.

Štítky: Slunce, Korona, Plejády, Seskupení planet, Cme


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »