Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťový mrak nad Francií

Uznání a copyright: Michael Koch

Proč může mračno hrát různými barvami? Poměrně vzácný úkaz, známý jako perleťová mračna, dokáže předvést svěží barvy nebo dokonce současně celé spektrum barev. Tato mračna jsou tvořena malými vodními kapičkami o téměř stejné velikosti. Pokud se nachází ve správném postavení Slunce a je přitom převážně zakryté hustými mračny, tak tato tlustší mračna výrazně a skoro koherentně ohýbají sluneční světlo, takže různé barvy jsou odchylovány různou měrou. K pozorovateli tudíž různé barvy přicházejí z trochu odlišných směrů. Hodně mračen začíná jako uniformní oblasti, které mohou vykazovat perleťovost, ale rychle se stanou příliš tlusté, příliš promíchané nebo příliš vzdálené od Slunce, než aby předváděly výrazné barvy. Na snímku nahoře je fotografie perleťového mračna z minulého měsíce poblíž Cannes ve Francii.

Štítky: Colorful, Iridescent cloud, France


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »