Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťový mrak nad Francií

Uznání a copyright: Michael Koch

Proč může mračno hrát různými barvami? Poměrně vzácný úkaz, známý jako perleťová mračna, dokáže předvést svěží barvy nebo dokonce současně celé spektrum barev. Tato mračna jsou tvořena malými vodními kapičkami o téměř stejné velikosti. Pokud se nachází ve správném postavení Slunce a je přitom převážně zakryté hustými mračny, tak tato tlustší mračna výrazně a skoro koherentně ohýbají sluneční světlo, takže různé barvy jsou odchylovány různou měrou. K pozorovateli tudíž různé barvy přicházejí z trochu odlišných směrů. Hodně mračen začíná jako uniformní oblasti, které mohou vykazovat perleťovost, ale rychle se stanou příliš tlusté, příliš promíchané nebo příliš vzdálené od Slunce, než aby předváděly výrazné barvy. Na snímku nahoře je fotografie perleťového mračna z minulého měsíce poblíž Cannes ve Francii.

Štítky: Colorful, Iridescent cloud, France


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »