Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hladké koule Gravity Probe B

Uznání: Gravity Probe B Team, Stanford, NASA

Má gravitace svůj magnetický protějšek? Roztočte nějaký elektrický náboj a dostanete magnetické pole. Roztočte nějakou hmotu, a podle Einsteina, by jste měli obdržet velice jemný efekt, který se chová trochu jako magnetismus. Ten efekt je tak malý, že je mimo praktickou zkušenost a dokonce i mimo laboratorní měření. Až doposud. Ve smělé snaze o přímé měření gravitomagnetismu, NASA minulý týden vypustila do vesmíru nejhladší koule, které byly vůbec kdy vyrobeny, aby bylo vidět, jak rotují. Tyto čtyři koule, každá zhruba o velikosti ping-pongového míčku, jsou pro ultrapřesné gyroskopy v jádru Gravity Probe B klíčové. Budou gyroskopy pociťovat gravitomagnetismus a budou se vychylovat tak, jak předpověděl Einstein? Počkejte si. Lepší pochopení prostoru, času a gravitace může mít netušené dlouhodobé výhody, stejně jako výhody téměř okamžité jako jsou lepší hodiny a lepší sledování polohy pomocí GPS.

Štítky: NASA, Gravity Probe B, Gravitomagnetism


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »