Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krab, který si hrál s planetou

Uznání a copyright: Ron Wodaski, Newastro Remote Telescope at New Mexico Skies

Saturn, který putuje souhvězdím Býka (Taurus), se v minulém měsíci nejvíce přiblížil k Zemi a jak stoupal vysoko na půlnoční oblohu, nakláněl vděčným pozorovatelům svoje nádherné prstence. Saturn také přešel 4. a 5. ledna před vysoce postavenou a vzdálenou Krabí mlhovinou (M1), kosmickým mrakem trosek po hvězdné explozi a prvním ze seznamu nebeských pozoruhodností astronomer Charlese Messiera. Ale Saturn a Krab byly špatnými spoluhráči, jelikož světlo jasné planety přerazilo difuzní mlhovinu, a tak se Krab během přechodu jenom skrýval. Problém ilustruje tento kompozitní digitální snímek pořízený 2.ledna, několik dní před největším přiblížením. Vpravo je sotva vidět jemná mlhovina, zatímco vlevo světlo z drasticky přeexponovaného Saturna přetéká své pixely. Do obrázku je vložen správně exponovaný obrázek Saturna s prtencem a s označenými saturnovými měsíci. Správně exponovaný snímek Saturna byl také pořízen 2.ledna, ale expozice trvala pouhý zlomek sekundy, na rozdíl od 10 sekund expoziční doby nutné pro zobrazení Krabí mlhoviny.

Štítky: Saturn, Krabí mlhovina, Přechod, M1, Digital image


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »