Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krab, který si hrál s planetou

Uznání a copyright: Ron Wodaski, Newastro Remote Telescope at New Mexico Skies

Saturn, který putuje souhvězdím Býka (Taurus), se v minulém měsíci nejvíce přiblížil k Zemi a jak stoupal vysoko na půlnoční oblohu, nakláněl vděčným pozorovatelům svoje nádherné prstence. Saturn také přešel 4. a 5. ledna před vysoce postavenou a vzdálenou Krabí mlhovinou (M1), kosmickým mrakem trosek po hvězdné explozi a prvním ze seznamu nebeských pozoruhodností astronomer Charlese Messiera. Ale Saturn a Krab byly špatnými spoluhráči, jelikož světlo jasné planety přerazilo difuzní mlhovinu, a tak se Krab během přechodu jenom skrýval. Problém ilustruje tento kompozitní digitální snímek pořízený 2.ledna, několik dní před největším přiblížením. Vpravo je sotva vidět jemná mlhovina, zatímco vlevo světlo z drasticky přeexponovaného Saturna přetéká své pixely. Do obrázku je vložen správně exponovaný obrázek Saturna s prtencem a s označenými saturnovými měsíci. Správně exponovaný snímek Saturna byl také pořízen 2.ledna, ale expozice trvala pouhý zlomek sekundy, na rozdíl od 10 sekund expoziční doby nutné pro zobrazení Krabí mlhoviny.

Štítky: Saturn, Krabí mlhovina, Přechod, M1, Digital image


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »