Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krab, který si hrál s planetou

Uznání a copyright: Ron Wodaski, Newastro Remote Telescope at New Mexico Skies

Saturn, který putuje souhvězdím Býka (Taurus), se v minulém měsíci nejvíce přiblížil k Zemi a jak stoupal vysoko na půlnoční oblohu, nakláněl vděčným pozorovatelům svoje nádherné prstence. Saturn také přešel 4. a 5. ledna před vysoce postavenou a vzdálenou Krabí mlhovinou (M1), kosmickým mrakem trosek po hvězdné explozi a prvním ze seznamu nebeských pozoruhodností astronomer Charlese Messiera. Ale Saturn a Krab byly špatnými spoluhráči, jelikož světlo jasné planety přerazilo difuzní mlhovinu, a tak se Krab během přechodu jenom skrýval. Problém ilustruje tento kompozitní digitální snímek pořízený 2.ledna, několik dní před největším přiblížením. Vpravo je sotva vidět jemná mlhovina, zatímco vlevo světlo z drasticky přeexponovaného Saturna přetéká své pixely. Do obrázku je vložen správně exponovaný obrázek Saturna s prtencem a s označenými saturnovými měsíci. Správně exponovaný snímek Saturna byl také pořízen 2.ledna, ale expozice trvala pouhý zlomek sekundy, na rozdíl od 10 sekund expoziční doby nutné pro zobrazení Krabí mlhoviny.

Štítky: Saturn, Krabí mlhovina, Přechod, M1, Digital image


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »