Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krab, který si hrál s planetou

Uznání a copyright: Ron Wodaski, Newastro Remote Telescope at New Mexico Skies

Saturn, který putuje souhvězdím Býka (Taurus), se v minulém měsíci nejvíce přiblížil k Zemi a jak stoupal vysoko na půlnoční oblohu, nakláněl vděčným pozorovatelům svoje nádherné prstence. Saturn také přešel 4. a 5. ledna před vysoce postavenou a vzdálenou Krabí mlhovinou (M1), kosmickým mrakem trosek po hvězdné explozi a prvním ze seznamu nebeských pozoruhodností astronomer Charlese Messiera. Ale Saturn a Krab byly špatnými spoluhráči, jelikož světlo jasné planety přerazilo difuzní mlhovinu, a tak se Krab během přechodu jenom skrýval. Problém ilustruje tento kompozitní digitální snímek pořízený 2.ledna, několik dní před největším přiblížením. Vpravo je sotva vidět jemná mlhovina, zatímco vlevo světlo z drasticky přeexponovaného Saturna přetéká své pixely. Do obrázku je vložen správně exponovaný obrázek Saturna s prtencem a s označenými saturnovými měsíci. Správně exponovaný snímek Saturna byl také pořízen 2.ledna, ale expozice trvala pouhý zlomek sekundy, na rozdíl od 10 sekund expoziční doby nutné pro zobrazení Krabí mlhoviny.

Štítky: Saturn, Krabí mlhovina, Přechod, M1, Digital image


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »