Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 1689 bortí prostor

Uznání: N. Benitez (JHU), T. Broadhurst (Hebrew Univ.), H. Ford (JHU), M. Clampin(STScI),
G. Hartig (STScI), G. Illingworth (UCO/Lick), ACS Science Team, ESA, NASA

Dvě miliardy světelných let vzdálená kupa galaxií Abell 1689 je jedním z nejhmotnějších objektů ve vesmíru. Na tomto pohledu z Hubbleova kosmického dalekohledu kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) je vidět jak Abell 1689 zakřivuje prostor stejně jak předpovídá Einsteinova teorie gravitace. Ohýbá světlo z jednotlivých galaxií, které leží za kupou, a vytváří násobné, zakřivené obrazy. Síla této nesmírné gravitační čočky spočívá v její hmotnosti, ale viditelná hmota ve formě žlutavých galaxií kupy přispívá pouze jedním procentem k hmotnosti, která je nutná k vytvoření modravých obloukovitých obrazů galaxií v pozadí. Většina gravitační hmoty nutné k dostatečné deformaci prostoru, aby vysvětlila tuto čočku kosmických rozměrů je tedy stále ve formě tajemné temné hmoty. Vzhledem k tomu, že dominantním zdrojem gravitace kupy je temná hmota, tak její neviděná přítomnost je zmapována čočkovými oblouky a zakřivenými obrazy galaxií v pozadí.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Gravitační čočky, Abell 1689


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »