Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové paprsky z galaktického jádra

Uznání: Fred Baganoff (MIT), Mark Morris (UCLA), et al., CXC, NASA

Tento pohled na jádro naší galaxie Mléčná dráha vzdálené asi 26 000 světelných let daleko pořídili astronomové s využitím oběžné rentgenové observatoře Chandra. Okázalý výhled ve falešných barvách zabírá asi 130 světelných let. Ukazuje energetickou oblast bohatou na rentgenové zdroje a dobře ozářenou centrálním zdrojem Sagittarius A*, o kterém je známo, že je superhmotnou černou dírou s hmotností 3 milióny Sluncí. Vzhledem ke své ohromné hmotnosti je Sagittarius A* překvapivě slabým rentgenovým zdrojem ve srovnání s centrálními černými dírami ve vzdálených galaxiích a to i při jeho četných rentgenových vzplanutích. Nabízí se vysvětlení, že tato superhmotná černá díra hladoví nedostatkem dovnitř padajícího materiálu. Ostrý rentgenový snímek z Chandry opravdu ukazuje mračna plynu o mnoha miliónových teplotách s rozměry ve světelných létech jak lemují (vpravo nahoře a vlevo dole) centrální oblast - důkaz, že bouřlivé události už vyčistily z okolí černé díry hodně materiálu.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Černá díra, Rentgenové paprsky, Sagittarius a*


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »