Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzácné prstencové zatmění Slunce Venuší

Credit & Copyright: Peter Lawrence

K neobvyklému typu zatmění Slunce došlo minulý týden. Obvykle je to náš Měsíc, který zakrývá Slunce. Minulý týden, poprvé po více než 100 letech, převzala jeho roli planeta Venuše. Podobně jako v případě slunečního zatmění Měsíce, se fáze Venuše stávala postupně tenčím srpkem jak se planeta zdánlivě přibližovala ke Slunci. Nakonec se dostala přímo před něj a její fáze klesla na nulu. Tmavý puntík Venuše přešel přes naši mateřskou hvězdu. Tato situace může být technicky označena jako prstencové zatmění Venuší s mimořádně velkým ohnivým prstencem. Při pohledu z nad husté oblačnosti Venuše se Země jevila ve své plné fázi, na Venušině obloze ještě jasnější než jak se ze Země jevil Mars v srpnu. Jak Venuše pokračovala ve své dráze, objevila se znovu o několik hodin později, jako nepatrný srpek.. Následující zatmění Slunce Venuší se uskuteční v roce 2012.

Štítky: Venuše, Přechod, Annular eclipse


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »