Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzácné prstencové zatmění Slunce Venuší

Credit & Copyright: Peter Lawrence

K neobvyklému typu zatmění Slunce došlo minulý týden. Obvykle je to náš Měsíc, který zakrývá Slunce. Minulý týden, poprvé po více než 100 letech, převzala jeho roli planeta Venuše. Podobně jako v případě slunečního zatmění Měsíce, se fáze Venuše stávala postupně tenčím srpkem jak se planeta zdánlivě přibližovala ke Slunci. Nakonec se dostala přímo před něj a její fáze klesla na nulu. Tmavý puntík Venuše přešel přes naši mateřskou hvězdu. Tato situace může být technicky označena jako prstencové zatmění Venuší s mimořádně velkým ohnivým prstencem. Při pohledu z nad husté oblačnosti Venuše se Země jevila ve své plné fázi, na Venušině obloze ještě jasnější než jak se ze Země jevil Mars v srpnu. Jak Venuše pokračovala ve své dráze, objevila se znovu o několik hodin později, jako nepatrný srpek.. Následující zatmění Slunce Venuší se uskuteční v roce 2012.

Štítky: Venuše, Přechod, Annular eclipse


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »