Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzácné prstencové zatmění Slunce Venuší

Credit & Copyright: Peter Lawrence

K neobvyklému typu zatmění Slunce došlo minulý týden. Obvykle je to náš Měsíc, který zakrývá Slunce. Minulý týden, poprvé po více než 100 letech, převzala jeho roli planeta Venuše. Podobně jako v případě slunečního zatmění Měsíce, se fáze Venuše stávala postupně tenčím srpkem jak se planeta zdánlivě přibližovala ke Slunci. Nakonec se dostala přímo před něj a její fáze klesla na nulu. Tmavý puntík Venuše přešel přes naši mateřskou hvězdu. Tato situace může být technicky označena jako prstencové zatmění Venuší s mimořádně velkým ohnivým prstencem. Při pohledu z nad husté oblačnosti Venuše se Země jevila ve své plné fázi, na Venušině obloze ještě jasnější než jak se ze Země jevil Mars v srpnu. Jak Venuše pokračovala ve své dráze, objevila se znovu o několik hodin později, jako nepatrný srpek.. Následující zatmění Slunce Venuší se uskuteční v roce 2012.

Štítky: Venuše, Přechod, Annular eclipse


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »