Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eliptická galaxie M87

Credit & Copyright: Canada-France-Hawaii Telescope, J.-C. Cuillandre (CFHT), Coelum

Eliptická galaxie M87 je typem galaxie, které vypadají velmi odlišně ve srovnání s naší vlastní galaxií Mléčná dráha. Dokonce i mezi eliptickými galaxiemi, je M87 zvláštní. M87 je mnohem větší než průměrná galaxie, nachází se poblíž středu celé kupy galaxií známé jako Virgo Cluster a vykazuje neobvyklé vysoké množství kulových hvězdokup. Tyto kulové hvězdokupy jsou viditelná jako slabé tečky obklopující jasný střed M87. Eliptické galaxie obecně obsahují podobná množství hvězd jako galaxie spirální, ale jsou elipsoidálního tvaru (spirální jsou převážně ploché), nemají spirální ramena a jen málo plynu a prachu. Horní snímek M87 byl nedávno pořízen kanadsko-francouzkou-havajským dalekohledem na vrcholu nečinné sopky Mauna Kea na Havaji, USA.

Štítky: M87, Elliptical galaxy


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »