Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eliptická galaxie M87

Credit & Copyright: Canada-France-Hawaii Telescope, J.-C. Cuillandre (CFHT), Coelum

Eliptická galaxie M87 je typem galaxie, které vypadají velmi odlišně ve srovnání s naší vlastní galaxií Mléčná dráha. Dokonce i mezi eliptickými galaxiemi, je M87 zvláštní. M87 je mnohem větší než průměrná galaxie, nachází se poblíž středu celé kupy galaxií známé jako Virgo Cluster a vykazuje neobvyklé vysoké množství kulových hvězdokup. Tyto kulové hvězdokupy jsou viditelná jako slabé tečky obklopující jasný střed M87. Eliptické galaxie obecně obsahují podobná množství hvězd jako galaxie spirální, ale jsou elipsoidálního tvaru (spirální jsou převážně ploché), nemají spirální ramena a jen málo plynu a prachu. Horní snímek M87 byl nedávno pořízen kanadsko-francouzkou-havajským dalekohledem na vrcholu nečinné sopky Mauna Kea na Havaji, USA.

Štítky: M87, Elliptical galaxy


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »