Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eliptická galaxie M87

Credit & Copyright: Canada-France-Hawaii Telescope, J.-C. Cuillandre (CFHT), Coelum

Eliptická galaxie M87 je typem galaxie, které vypadají velmi odlišně ve srovnání s naší vlastní galaxií Mléčná dráha. Dokonce i mezi eliptickými galaxiemi, je M87 zvláštní. M87 je mnohem větší než průměrná galaxie, nachází se poblíž středu celé kupy galaxií známé jako Virgo Cluster a vykazuje neobvyklé vysoké množství kulových hvězdokup. Tyto kulové hvězdokupy jsou viditelná jako slabé tečky obklopující jasný střed M87. Eliptické galaxie obecně obsahují podobná množství hvězd jako galaxie spirální, ale jsou elipsoidálního tvaru (spirální jsou převážně ploché), nemají spirální ramena a jen málo plynu a prachu. Horní snímek M87 byl nedávno pořízen kanadsko-francouzkou-havajským dalekohledem na vrcholu nečinné sopky Mauna Kea na Havaji, USA.

Štítky: M87, Elliptical galaxy


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »