Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEAT a hvězdokupa Jesličky

Credit & Copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Při pohledu pouhým okem se obě jevily jako podobné rozmazané skvrnky. Když ale minulý měsíc procházela jasná kometa přes jasnou hvězdokupu, byly triedry či kamery schopny zvýraznit očividné rozdíly v jejich tvaru. Jasná kometa C/2001 Q4 (NEAT), zobrazená nahoře, ukazuje řadu detailů komy i ohonu, zatímco nesrovnatelně vzdálenější otevřená hvězdokupa Jesličky, M44, ukazuje množství hvězd. Kometa Q4 nyní zeslábla na hranici viditelnosti pouhým okem a nejsnáze může být nalezena ze severní polokoule během celého června s použitím mapy oblohy a triedru. Hvězdokupa M44 zůstane působivou hvězdnou kupou ve směru souhvězdí Raka ještě hodně dlouhou dobu.

Štítky: M44, Beehive, Q4


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »