Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEAT a hvězdokupa Jesličky

Credit & Copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Při pohledu pouhým okem se obě jevily jako podobné rozmazané skvrnky. Když ale minulý měsíc procházela jasná kometa přes jasnou hvězdokupu, byly triedry či kamery schopny zvýraznit očividné rozdíly v jejich tvaru. Jasná kometa C/2001 Q4 (NEAT), zobrazená nahoře, ukazuje řadu detailů komy i ohonu, zatímco nesrovnatelně vzdálenější otevřená hvězdokupa Jesličky, M44, ukazuje množství hvězd. Kometa Q4 nyní zeslábla na hranici viditelnosti pouhým okem a nejsnáze může být nalezena ze severní polokoule během celého června s použitím mapy oblohy a triedru. Hvězdokupa M44 zůstane působivou hvězdnou kupou ve směru souhvězdí Raka ještě hodně dlouhou dobu.

Štítky: M44, Beehive, Q4


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »