Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEAT a hvězdokupa Jesličky

Credit & Copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Při pohledu pouhým okem se obě jevily jako podobné rozmazané skvrnky. Když ale minulý měsíc procházela jasná kometa přes jasnou hvězdokupu, byly triedry či kamery schopny zvýraznit očividné rozdíly v jejich tvaru. Jasná kometa C/2001 Q4 (NEAT), zobrazená nahoře, ukazuje řadu detailů komy i ohonu, zatímco nesrovnatelně vzdálenější otevřená hvězdokupa Jesličky, M44, ukazuje množství hvězd. Kometa Q4 nyní zeslábla na hranici viditelnosti pouhým okem a nejsnáze může být nalezena ze severní polokoule během celého června s použitím mapy oblohy a triedru. Hvězdokupa M44 zůstane působivou hvězdnou kupou ve směru souhvězdí Raka ještě hodně dlouhou dobu.

Štítky: M44, Beehive, Q4


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »