Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie uvnitř Centaurus A

Credit: J. Keene (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA

Při pohledu hluboko do nitra Centaurus A, nejbližší aktivní galaxie od Země, zaznamenala citlivá infračervená kamera Spitzerova kosmického dalekohledu tento překvapivý záběr. Zkroucený oblak kosmického prachu o průměru kolem 1 000 světelných roků, který vypadá jako rovnoběžník, je pravděpodobně výsledkem pádu malé spirální galaxie do nitra obří galaxie Centaurus A. Rovnoběžník leží podél centrálního pásu aktivní galaxie tvořeného prachem a hvězdami, který je viditelný na mnohem známějších optických snímcích. Astronomé věří, že pozoruhodný geometrický tvar představuje přibližně boční pohled na disk dopadající spirální galaxie, který se touto interakcí kroutí a bortí. Nakonec mohou trosky nešťastné spirální galaxie poskytnou palivo pro velmi hmotnou černou díru skrývající se v jádře galaxie Centaurus A.

Štítky: Infračervený, Aktivní galaxie, Centaurus A, Merger


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »