Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín na prstencích Saturna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento obrázek Saturna by nemohl být pořízen ze Země. Na žádném snímku ze Země by nemohla být vidět noční strana Saturna a zároveň jí odpovídající stín vržený na Saturnovův prstenec. Jelikož je Země mnohem blíže ke Slunci než k Saturnu, tak je ze Země vidět jenom denní strana planety. Místo toho tento obrázek pořídila automatická sonda Cassini, která začátkem tohoto měsíce začala obíhat Saturn. Vpravo se rýsuje velký tmavý západní okraj Saturna, zatímco vlevo odráží sluneční světlo komplex soustředných kruhů z malých částic prstenců. Vně je vidět Saturnův záhadný prstenec F i s tajemnými uzlíky. Zcela vlevo je také vidět malý, jen 100 kilometrový měsíček Epimetheus. V prosinci má Cassini odhodit sondu k největšímu měsíci Titanu.

Štítky: Saturn, Prstence


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »