Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín na prstencích Saturna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento obrázek Saturna by nemohl být pořízen ze Země. Na žádném snímku ze Země by nemohla být vidět noční strana Saturna a zároveň jí odpovídající stín vržený na Saturnovův prstenec. Jelikož je Země mnohem blíže ke Slunci než k Saturnu, tak je ze Země vidět jenom denní strana planety. Místo toho tento obrázek pořídila automatická sonda Cassini, která začátkem tohoto měsíce začala obíhat Saturn. Vpravo se rýsuje velký tmavý západní okraj Saturna, zatímco vlevo odráží sluneční světlo komplex soustředných kruhů z malých částic prstenců. Vně je vidět Saturnův záhadný prstenec F i s tajemnými uzlíky. Zcela vlevo je také vidět malý, jen 100 kilometrový měsíček Epimetheus. V prosinci má Cassini odhodit sondu k největšímu měsíci Titanu.

Štítky: Saturn, Prstence


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »