Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín na prstencích Saturna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento obrázek Saturna by nemohl být pořízen ze Země. Na žádném snímku ze Země by nemohla být vidět noční strana Saturna a zároveň jí odpovídající stín vržený na Saturnovův prstenec. Jelikož je Země mnohem blíže ke Slunci než k Saturnu, tak je ze Země vidět jenom denní strana planety. Místo toho tento obrázek pořídila automatická sonda Cassini, která začátkem tohoto měsíce začala obíhat Saturn. Vpravo se rýsuje velký tmavý západní okraj Saturna, zatímco vlevo odráží sluneční světlo komplex soustředných kruhů z malých částic prstenců. Vně je vidět Saturnův záhadný prstenec F i s tajemnými uzlíky. Zcela vlevo je také vidět malý, jen 100 kilometrový měsíček Epimetheus. V prosinci má Cassini odhodit sondu k největšímu měsíci Titanu.

Štítky: Saturn, Prstence


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »