Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín na prstencích Saturna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento obrázek Saturna by nemohl být pořízen ze Země. Na žádném snímku ze Země by nemohla být vidět noční strana Saturna a zároveň jí odpovídající stín vržený na Saturnovův prstenec. Jelikož je Země mnohem blíže ke Slunci než k Saturnu, tak je ze Země vidět jenom denní strana planety. Místo toho tento obrázek pořídila automatická sonda Cassini, která začátkem tohoto měsíce začala obíhat Saturn. Vpravo se rýsuje velký tmavý západní okraj Saturna, zatímco vlevo odráží sluneční světlo komplex soustředných kruhů z malých částic prstenců. Vně je vidět Saturnův záhadný prstenec F i s tajemnými uzlíky. Zcela vlevo je také vidět malý, jen 100 kilometrový měsíček Epimetheus. V prosinci má Cassini odhodit sondu k největšímu měsíci Titanu.

Štítky: Saturn, Prstence


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »