Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start družice Aura

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Na této pěkné časové expozici stopy hvězd krouží obloučky na noční obloze nad zátokou Monterey Bay a nad světly Santa Cruz v Kalifornii v USA. Ale jelikož expozice začala 15. července kolem 3:01 pacifického letního času, tak také zachytila dlouhou stopu rakety Delta II, jak vynáší na oběžnou dráhu Země družici NASA Aura. Fotograf Rick Baldridge, který start pozoroval z místa asi 200 mil (320 km) severně od vypouštěcí základny Vandenberg Air Force Base hlásí, že stopa představuje prvních pět minut letu s raketovým pohonem, včetně zážehu přídavných motorů na tuhé pohonné hmoty, který je vidět na počátku dráhy po startu. Stopa rakety končí vyhasnutím prvního stupně. Dvě nejjasnější stopy hvězd, které jsou vidět pod dráhou rakety, vyznačují hvězdy alfa a beta z "vysoko letícího" souhvězdí Jeřába (Grus). Cílem družice Aura je důkladné studium životodárné atmosféry planety Země.

Štítky: Kosmická loď, Raketa, NASA, Aura, Santa cruz, Delta


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »