Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start družice Aura

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Na této pěkné časové expozici stopy hvězd krouží obloučky na noční obloze nad zátokou Monterey Bay a nad světly Santa Cruz v Kalifornii v USA. Ale jelikož expozice začala 15. července kolem 3:01 pacifického letního času, tak také zachytila dlouhou stopu rakety Delta II, jak vynáší na oběžnou dráhu Země družici NASA Aura. Fotograf Rick Baldridge, který start pozoroval z místa asi 200 mil (320 km) severně od vypouštěcí základny Vandenberg Air Force Base hlásí, že stopa představuje prvních pět minut letu s raketovým pohonem, včetně zážehu přídavných motorů na tuhé pohonné hmoty, který je vidět na počátku dráhy po startu. Stopa rakety končí vyhasnutím prvního stupně. Dvě nejjasnější stopy hvězd, které jsou vidět pod dráhou rakety, vyznačují hvězdy alfa a beta z "vysoko letícího" souhvězdí Jeřába (Grus). Cílem družice Aura je důkladné studium životodárné atmosféry planety Země.

Štítky: Kosmická loď, Raketa, NASA, Aura, Santa cruz, Delta


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »