Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence v přirozených barvách

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jaké barvy mají Saturnovy prstence? Nedávné snímky ze sondy Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna potvrzují, že různé prstence mají trochu odlišné barvy. Snímek nahoře ukazuje jejich někdy jemné rozdíly v jasnosti a barvě. Prstence odrážejí sluneční světlo, takže když by byly dokonale odrazivé, tak by jevily barvu Slunce. Částice prstenců jsou ponejvíce z vodního ledu, ačkoliv mohou být zaprášené nenámým druhem tmavší horniny. Tenčí a izolovanější prstence se přirozeně jeví tmavší. Nejjasnější nahoře zobrazenou částí je Saturnův prstenec B.

Štítky: Saturn, Prstence, True color


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »