Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence v přirozených barvách

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jaké barvy mají Saturnovy prstence? Nedávné snímky ze sondy Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna potvrzují, že různé prstence mají trochu odlišné barvy. Snímek nahoře ukazuje jejich někdy jemné rozdíly v jasnosti a barvě. Prstence odrážejí sluneční světlo, takže když by byly dokonale odrazivé, tak by jevily barvu Slunce. Částice prstenců jsou ponejvíce z vodního ledu, ačkoliv mohou být zaprášené nenámým druhem tmavší horniny. Tenčí a izolovanější prstence se přirozeně jeví tmavší. Nejjasnější nahoře zobrazenou částí je Saturnův prstenec B.

Štítky: Saturn, Prstence, True color


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »