Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Řetěz perel

Uznání: H. Weaver (JHU), T. Smith (STScI), NASA

Po svých objevitelích pojmenovaná kometa Shoemaker-Levy 9 se často zmiňovala jako "šňůra perel". Je slavná svým sugestivním vzhledem, stejně jako svojí srážkou s planetou Jupiter! Silná Jupiterova gravitace roztrhala na kusy původní jediné jádro komety při jejím těsném přiblížení k největší planetě sluneční soustavy v roce 1992. Jednotlivé kusy jsou vidět (zarolujte doprava) na tomto složeném obrázku z dalekohledu Hubble Space Telescope jako "perly" navlečené podél oběžné dráhy komety. Tyto kusy se před pouhými deseti lety, v červenci 1994, srazily s Jupiterem při vzácné a působivé sérii událostí.

Štítky: Jupiter, Kometa, Srážka, Shoemaker-Levy 9


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »