Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční filament se odpoutal

Uznání: TRACE, NASA

Na Slunci často dochází k erupcím horkého plynu. Jedna taková erupce vytvořila zářící filament (vlákno) na snímku nahoře, který v červenci 2000 zachytila družice Země TRACE. I když je tento filament v porovnání s velikostí Slunce malý, na výšku měří něco přes 100 000 kilometrů, tak do jeho protažených ramen by se vešla celá Země. Plyn ve filamentu je veden složitým a proměnlivým magnetickým polem Slunce. Po odpoutání se z povrchu Slunce většina filamentárního plynu nakonec spadne zpátky. Silnější sluneční erupce emitují částice, které dosáhnou i Zemi a mohou způsobit poruchy umělých družic. Příčiny a podstata slunečních erupcí jsou předmětem výzkumů.

Štítky: Slunce, Filament, TRACE


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »