Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluncem přechází velká aktivní oblast

Uznání a copyright: Jack Newton

Slunečním diskem přechází neočekávaně velká oblast slunečních skvrn. Aktivní oblast je domovem řek horkého plazmatu, explozivních vzplanutí, silných magnetických polí, mohutných CME (Coronal Mass Ejection - koronální výtrysky hmoty) a skupiny slunečních skvrn tak velké, že ji lze vidět chráněným okem i bez zvětšení. Tato oblast je ve skutečnosti větší, než se jevila Venuše minulý měsíc při svém přechodu před Sluncem. Na snímku nahoře je podrobný snímek této skupiny slunečních skvrn oficiálně pojmenované AR 10652, který byl pořízen před čtyřmi dny. Oblast se nyní blíží k východnímu okraji Slunce a za několik dnů zmizí z dohledu. Na Zemi nadále dopadají energetické ionty ze skupiny slunečních skvrn 652 a vytvářejí vzácné nachové polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Active


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »