Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluncem přechází velká aktivní oblast

Uznání a copyright: Jack Newton

Slunečním diskem přechází neočekávaně velká oblast slunečních skvrn. Aktivní oblast je domovem řek horkého plazmatu, explozivních vzplanutí, silných magnetických polí, mohutných CME (Coronal Mass Ejection - koronální výtrysky hmoty) a skupiny slunečních skvrn tak velké, že ji lze vidět chráněným okem i bez zvětšení. Tato oblast je ve skutečnosti větší, než se jevila Venuše minulý měsíc při svém přechodu před Sluncem. Na snímku nahoře je podrobný snímek této skupiny slunečních skvrn oficiálně pojmenované AR 10652, který byl pořízen před čtyřmi dny. Oblast se nyní blíží k východnímu okraji Slunce a za několik dnů zmizí z dohledu. Na Zemi nadále dopadají energetické ionty ze skupiny slunečních skvrn 652 a vytvářejí vzácné nachové polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Active


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »