Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čepele v kráteru Endurance

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Rok po svém vypuštění strávil robotický geolog Opportunity několik posledních solů na Marsu pomalým sjížděním svahů kráteru Endurance. Zdá se, že některé ploché kameny uvnitř kráteru posetého marťanskými borůvkami mají překvapivé zubaté čepele, úzké pláty, které vyčnívají na jejich okrajích. Podobně jako u borůvek, i tady je možné, že tyto ostré, úzké útvary mají vztah k vodě. Mohly vzniknout z minerálů uložených vodou do prasklin a následným zvětráním měkčího okolního materiálu. Jak jsou úzké? Ty, které jsou na zpracovaném barevném obrázku z panoramatické kamery Opportunity, jsou ve skutečnosti jenom několik centimetrů vysoké a asi půl centimetru široké. Působivé 3D pohledy vytvořil stereo experimentátor P. Vantuyne na základě snímků oblasti pro levé a pravé oko.

Štítky: MER, Opportunity, Mars rover, Endurance crater


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »