Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čepele v kráteru Endurance

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Rok po svém vypuštění strávil robotický geolog Opportunity několik posledních solů na Marsu pomalým sjížděním svahů kráteru Endurance. Zdá se, že některé ploché kameny uvnitř kráteru posetého marťanskými borůvkami mají překvapivé zubaté čepele, úzké pláty, které vyčnívají na jejich okrajích. Podobně jako u borůvek, i tady je možné, že tyto ostré, úzké útvary mají vztah k vodě. Mohly vzniknout z minerálů uložených vodou do prasklin a následným zvětráním měkčího okolního materiálu. Jak jsou úzké? Ty, které jsou na zpracovaném barevném obrázku z panoramatické kamery Opportunity, jsou ve skutečnosti jenom několik centimetrů vysoké a asi půl centimetru široké. Působivé 3D pohledy vytvořil stereo experimentátor P. Vantuyne na základě snímků oblasti pro levé a pravé oko.

Štítky: MER, Opportunity, Mars rover, Endurance crater


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »