Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čepele v kráteru Endurance

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Rok po svém vypuštění strávil robotický geolog Opportunity několik posledních solů na Marsu pomalým sjížděním svahů kráteru Endurance. Zdá se, že některé ploché kameny uvnitř kráteru posetého marťanskými borůvkami mají překvapivé zubaté čepele, úzké pláty, které vyčnívají na jejich okrajích. Podobně jako u borůvek, i tady je možné, že tyto ostré, úzké útvary mají vztah k vodě. Mohly vzniknout z minerálů uložených vodou do prasklin a následným zvětráním měkčího okolního materiálu. Jak jsou úzké? Ty, které jsou na zpracovaném barevném obrázku z panoramatické kamery Opportunity, jsou ve skutečnosti jenom několik centimetrů vysoké a asi půl centimetru široké. Působivé 3D pohledy vytvořil stereo experimentátor P. Vantuyne na základě snímků oblasti pro levé a pravé oko.

Štítky: MER, Opportunity, Mars rover, Endurance crater


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »