Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Endurance na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Zarolujte doprava a uvidíte vnitřek kráteru Endurance, velké impaktní struktury, kterou nyní zkoumá po Marsu jezdící rover Opportunity. Stěny kráteru ukazují oblasti se světlou horninou, která může být klíčem dávné vodní minulosti této marťanské oblasti. Prohlídka tohoto snímku v pravých barvách ovšem ukazuje, že hodně se z tohoto zajímavého typu horniny nachází na stěnách kráteru, které mohou být těžko přístupné i pro tohoto mrštného robota. Oba rovery už nyní na Marsu úspěšně dokončily svoje původní mise a nyní se věnují příležitostnému výzkumu.

Štítky: Mars, Opportunity, Endurance crater


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »