Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antares a Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: (AAO), ROE, UKS Telescope

Proč je obloha poblíž Antaresa a Rho Ophiuchi tak barevná? Barvy pocházejí ze směsi objektů a procesů. Jemný prach, zepředu ozářený světlem hvězd, vytváří modré reflekční mlhoviny. Plynová mračna, jejichž atomy jsou vybuzeny ultrafialovým hvězdným světlem, vytvářejí načervenalé emisní mlhoviny. A zezadu osvícená prachová mračna světlo hvězd zakrývají a tak se jeví tmavá. Žlutočervené mraky vlevo nahoře rozsvěcuje rudý veleobr Antares, jedna z nejjasnějších hvězd na noční obloze. Rho Ophiuchi se nachází ve středu modré mlhoviny vpravo. Hned pod Antaresem a nalevo od červeného mračna, které obtáčí hvězdu Sigma Scorpii, je vidět vzdálená kulová hvězdokupa M4. Tato hvězdná mračna jsou mnohem více barevnější, než jak je může vidět člověk, protože vyzařují světlo napříč celým elektromagnetickým spektrem.

Štítky: Mlhoviny, Antares, Rho Ophiuchi


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »