Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antares a Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: (AAO), ROE, UKS Telescope

Proč je obloha poblíž Antaresa a Rho Ophiuchi tak barevná? Barvy pocházejí ze směsi objektů a procesů. Jemný prach, zepředu ozářený světlem hvězd, vytváří modré reflekční mlhoviny. Plynová mračna, jejichž atomy jsou vybuzeny ultrafialovým hvězdným světlem, vytvářejí načervenalé emisní mlhoviny. A zezadu osvícená prachová mračna světlo hvězd zakrývají a tak se jeví tmavá. Žlutočervené mraky vlevo nahoře rozsvěcuje rudý veleobr Antares, jedna z nejjasnějších hvězd na noční obloze. Rho Ophiuchi se nachází ve středu modré mlhoviny vpravo. Hned pod Antaresem a nalevo od červeného mračna, které obtáčí hvězdu Sigma Scorpii, je vidět vzdálená kulová hvězdokupa M4. Tato hvězdná mračna jsou mnohem více barevnější, než jak je může vidět člověk, protože vyzařují světlo napříč celým elektromagnetickým spektrem.

Štítky: Mlhoviny, Antares, Rho Ophiuchi


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »