Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dobré ráno Sydney

Uznání a copyright: Stephen Thorley

Stephen Thorley vstal 5. května ještě před úsvitem a zadíval se na skyline Sydney v Austrálii. Zatmění Měsíce už jasně postupovalo, ale z jeho pozorovacího místa na planetě Zemi Měsíc zapadl, když zrovna začala úplná fáze zatmění. Ještě dříve, než zapadající Měsíc zakryl mrakodrap, tak zachytil tento skvělý obrázek skoro zatmělého měsíčního kotouče, jak klouže za signální svítilnu a světla Centerpoint Tower, jedné z dobře známých pamětihodností Sydney. A co že je to za hvězdu, která je vidět vpravo nahoře od zčervenalého Měsíce? To je přece Zubenelgenubi.

Štítky: Lunární zatmění, Sydney, Australia, Zubenelgenubi


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »