Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dívejte se na západě po kometě NEAT

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Když astronom Jimmy Westlake 5. května prohlížel po západu slunce západní oblohu, tak byl velice rád, že svýma vlastníma očima zahlédl návštěvníka z vnější sluneční soustavy - kometu NEAT. Svůj památný pohled na kometu, mraky a Skalisté hory v Koloradu na pozadí se spoustou slabých hvězd (většinou pouhým okem neviditelných) a jednou velice jasnou, zaznamenal na tento snímek pořízený běžným objektivem. Kometa je na tříminutové expozici vidět jako mlhavý zelenavý obláček vlevo od středu, s brilantním Síriusem - alfa hvězdou v souhvězdí Velkého psa (Canis Major) hned nad nízkou hradbou mraků vpravo. Kometa NEAT (C/2001 Q4) je nyní blízko svého největšího přiblížení k planetě Zemi a dnes se bude nacházet vysoko nad jasným Síriem. Zkuste po západu slunce na jasné, tmavé, západní obloze vyhledat už třetí kometu viditelnou pouhým okem ve třech týdnech.

Štítky: Kometa, Sirius, Comet NEAT, C/2001 Q4


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »