Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa C/2001 Q4 (NEAT)

Uznání a copyright: Loke Kun Tan (StarryScapes)

Kometa C/2001 Q4, která přilétá z hloubi sluneční soustavy, brzy projde dovnitř dráhy planety Země a měla by být jedna ze dvou jasných komet pozorovatelných i pouhým okem, které budou v květnu vidět na jižní obloze. Q4 byla nejprve zaznamenána už skoro před třemi roky v rámci projektu NEAT (Near Earth Asteroid Tracking) a je vidět na obou skvělých teleskopických záběrech pořízených teprve před několika dny 18. dubna (vlevo) a 19. dubna ze stanoviště nedaleko Alcohuaz v Chile. Porovnáním obou fotografií lze ve dlouhém, vznešeném ohonu uvidět změny, včetně dramatické kličky, která je vidět v polovině ohonu 19. dubna. Při porovnání poloh obou ohonů vůči galaxii NGC 1313 v pozadí, která je vidět jako šmouha nahoře každého snímku, je evidentní zdánlivý pohon komety, jak prolétá oblohou. Největší přiblížení Q4 ke Slunci nastane 15. května a k největšímu přiblížení k planetě Zemi dojde 7. května (viz animaci od L. Koehna).

Štítky: Kometa, C/2001 t4 (NEAT), Ngc1313


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »