Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa C/2001 Q4 (NEAT)

Uznání a copyright: Loke Kun Tan (StarryScapes)

Kometa C/2001 Q4, která přilétá z hloubi sluneční soustavy, brzy projde dovnitř dráhy planety Země a měla by být jedna ze dvou jasných komet pozorovatelných i pouhým okem, které budou v květnu vidět na jižní obloze. Q4 byla nejprve zaznamenána už skoro před třemi roky v rámci projektu NEAT (Near Earth Asteroid Tracking) a je vidět na obou skvělých teleskopických záběrech pořízených teprve před několika dny 18. dubna (vlevo) a 19. dubna ze stanoviště nedaleko Alcohuaz v Chile. Porovnáním obou fotografií lze ve dlouhém, vznešeném ohonu uvidět změny, včetně dramatické kličky, která je vidět v polovině ohonu 19. dubna. Při porovnání poloh obou ohonů vůči galaxii NGC 1313 v pozadí, která je vidět jako šmouha nahoře každého snímku, je evidentní zdánlivý pohon komety, jak prolétá oblohou. Největší přiblížení Q4 ke Slunci nastane 15. května a k největšímu přiblížení k planetě Zemi dojde 7. května (viz animaci od L. Koehna).

Štítky: Kometa, C/2001 t4 (NEAT), Ngc1313


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »