Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa C 2002 T7 (LINEAR)

Uznání: Svend and Carl Freytag, Adam Block (KPNO Visitor Program),
NOAO, AURA, NSF

Kometa C/2002 T7, objevená v říjnu 2002 v rámci projektu LINEAR (The Lincoln Near Earth Asteroid Research), je nyní na návštěvě ve vnitřní sluneční soustavě a zítra, 23. dubna, dojde k jejímu největšímu přiblížení ke Slunci (viz animaci od L. Koehna). Kometa se nyní vynořuje ze sluneční záře a je viditelná i neozbrojeným okem v souhvězdí Ryb (Pisces) za ranního svítání nad východním obzorem. Na tomto úchvatném teleskopickém pohledu, který byl pořízen včera před svítáním, je vidět, že zřetelně aktivní kometa vyvinula rozsáhlý, komplexní ohon, který dosahuje délky přes 2 stupně ve směru proti Slunci a nazývá se anti-ohon nebo anomální ohon. Později by se v příštím měsíci měla tato kometa jevit jasnější a k planetě Zemi se nejvíce přiblíží 19. května. Ve skutečnosti by mohla sdílet jižní oblohu s další kometou viditelnou pouhým okem, u které se také v květnu očekává zjasnění a která se označuje C/2001 Q4 (NEAT).

Štítky: Kometa, C/2002 T7 (LINEAR)


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »