Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa C 2002 T7 (LINEAR)

Uznání: Svend and Carl Freytag, Adam Block (KPNO Visitor Program),
NOAO, AURA, NSF

Kometa C/2002 T7, objevená v říjnu 2002 v rámci projektu LINEAR (The Lincoln Near Earth Asteroid Research), je nyní na návštěvě ve vnitřní sluneční soustavě a zítra, 23. dubna, dojde k jejímu největšímu přiblížení ke Slunci (viz animaci od L. Koehna). Kometa se nyní vynořuje ze sluneční záře a je viditelná i neozbrojeným okem v souhvězdí Ryb (Pisces) za ranního svítání nad východním obzorem. Na tomto úchvatném teleskopickém pohledu, který byl pořízen včera před svítáním, je vidět, že zřetelně aktivní kometa vyvinula rozsáhlý, komplexní ohon, který dosahuje délky přes 2 stupně ve směru proti Slunci a nazývá se anti-ohon nebo anomální ohon. Později by se v příštím měsíci měla tato kometa jevit jasnější a k planetě Zemi se nejvíce přiblíží 19. května. Ve skutečnosti by mohla sdílet jižní oblohu s další kometou viditelnou pouhým okem, u které se také v květnu očekává zjasnění a která se označuje C/2001 Q4 (NEAT).

Štítky: Kometa, C/2002 T7 (LINEAR)


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »