Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mozaika zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Tato působivá digitální mozaika pokrývá úplné zatmění Měsíce 4. května od začátku až do konce. Astronom Anthony Ayiomamitis hlásí, že pozorování zatmění z Řecka bylo krásné, jelikož se obloha těsně před začátkem nebeské podívané vyjasnila. Jeho mozaiku tvoří snímky pořizované s pěti minutovým odstupem, které jsou uspořádány do oblouku, a sledují postup vnitřní části zemského stínu neboli umbry měsíčním kotoučem. Ve středu se nachází série snímků zobrazující překvapivě tmavý, zcela zatmělý Měsíc. Zatímco úplné zatmění Měsíce ze 4. května potěšilo pozorovatele v Evropě, Africe a Asii, tak příští cesta Měsíce zemským stínem předpovězená na 28. října dá zase příležitost pozorovatelům v Americe.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »